Piatok 21.06.2024
Dnes má meniny 
Alojz
°C
28.11.2022 10:35

Od januára chce mesto zvýšiť poplatok za odpad o 30 centov za mesiac


Ilustračná snímka: (tasr).


Od 1. januára 2023 sa sadzobník odvozu a likvidácie komunálneho odpadu v Trnave upraví, občania majú platiť o 30 centov na mesiac viac než doteraz. Informovalo o tom mesto na svojom webe.


Ako uvádza, Trnava má dlhodobo dobré odpadové hospodárstvo s najnižšími poplatkami medzi krajskými mestami. Prispieva k tomu aj kompostáreň, ktorá začala pracovať už v roku 1999. Ekonomicky aj ekologicky významným opatrením bolo tiež zavedenie separovaného zberu odpadu, ktorý mesto v roku 2017 rozšírilo i na zber odpadu zo záhrad rodinných domov a v roku 2021 na zber kuchynského odpadu z domácností. Počas minulého roka sa ho vyzbieralo 838,4 tony a za prvý polrok tohto roku 451 ton. K zlepšeniu celkovej situácie s odpadom prispievajú aj polopodzemné kontajnery, ktoré samospráva postupne inštaluje na všetkých mestských sídliskách.

Od roku 2020 sa v Trnave poplatok za odpad nezvyšoval, hoci sa zväčšil objem poskytovaných služieb. Na zvyšovanie nákladov mesta, ktoré by podľa zákona o odpadoch mali byť vykryté príjmami, má vplyv i rast cien energií, pohonných hmôt a mzdových nákladov v tejto oblasti. Aj z tohto dôvodu je napokon podľa radnice nutné poplatky navýšiť.

Pri predpokladaných príjmoch v roku 2023 po zvýšení poplatku za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu z 0,08 eura na 0,09 eura na osobu a deň by mal schodok, ktorý bude samospráva musieť vyrovnať, dosiahnuť 19 000 eur. Týmto spôsobom sa Trnava priblíži k súladu so znením spomenutého zákona o odpadoch. Nie je však zatiaľ jasné, do akej miery ešte ovplyvní náklady mesta zvyšovanie cien energií.

O novej výške poplatku bude rokovať mestské zastupiteľstvo.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.11.2019
Poslanci budú hlasovať o zvyšovaní poplatkov za komunálny odpad
Na poslednom tohtoročnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Senici budú poslanci hlasovať aj o zmene všeobecného záväzného nariadenia, v ktorom sa upravia poplatky za odvoz komunálneho odpadu. Informovala hovorkyňa mesta Viera Barošková.
viac
14.01.2020
Seriál o triedení odpadov má obyvateľov naučiť správne separovať
Samospráva v obci Trnavá Hora sa rozhodla posilniť povedomie svojich obyvateľov o triedení odpadov aj prostredníctvom krátkeho seriálu zverejňovaného na sociálnej sieti. V ňom chcú obyvateľom vysvetliť, ako správne triediť rozmanité druhy odpadu.
viac
28.09.2020
Dobrovoľníci vyčistili okolie rieky Parná od nahromadeného odpadu
Posunúť Slovensko k ekologickej zodpovednosti, bezodpadovosti a udržateľnému spôsobu života bolo cieľom aktivity Zaži čisté rieky, v rámci ktorej sa aktivisti na celom Slovensku zamerali na vodné toky.
viac
12.12.2022
Mesto chce zvýšiť poplatok za komunálne odpady o 50 percent
Mesto Revúca chce od januára zvýšiť sadzbu poplatku za komunálne odpady o 50 percent, a to z 30 eur ročne na sumu 45 eur. Dôvodom sú zvyšujúce sa náklady mesta na zber a odvoz odpadov i nárast cien energií.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %