Piatok 22.11.2024
Dnes má meniny 
Cecília
°C
22.08.2024 10:10

Ochranári žiadajú zákaz ťažby v biotopoch hlucháňa na Muránskej planine


Snímka zdroj: archív redakcie


Iniciatíva My sme les a občianske združenie (OZ) Prales žiadajú zákaz náhodnej ťažby v biotopoch hlucháňa hôrneho na Muránskej planine. Podľa ochranárov je veľká časť biotopov hlucháňa nedostatočne chránená pred kalamitnou ťažbou.


 Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v reakcii skonštatovalo, že sa nebude nečinne prizerať na ničenie slovenských lesov v dôsledku vetrovej a lykožrútovej kalamity a spracovávanie kalamít sa bude vykonávať odborne a v súlade s platnou legislatívou.         

Ochranári sa obávajú, že údajne chystaná rozsiahla ťažba na Muránskej planine môže spôsobiť poškodenie alebo zničenie biotopov hlucháňa hôrneho pod zámienkou kalamitnej ťažby. Konštatujú tiež, že práve nedostatočná ochrana biotopov hlucháňa pred ťažbou dreva je dôvodom úbytku tohto druhu na Slovensku v posledných desaťročiach.         

"Odstrániť podkôrny hmyz sa dá len tak, že sa odstráni les. To sa už, bohužiaľ, stalo v mnohých chránených územiach Slovenska. Doplatil na to hlucháň a s ním množstvo ďalších druhov. Dôsledky vo forme zhoršenia záplav a sucha sa nevyhnú ani nám ľuďom. Nesmieme dopustiť, aby bola Muránska planina ďalším dokaličeným národným parkom, ktorý sa bude spamätávať stovky rokov," uviedol Ondrej Kameniar z iniciatívy My sme les.        

 Envirorezort obavy ochranárov v reakcii označil za "plač mimovládnych organizácií a pseudoaktivistov, ktorí boli zvyknutí vyciciavať štát za doslova ničnerobenie," a skonštatoval, že suché stromy v dôsledku lykožrútovej kalamity ohrozujú bezpečnosť turistov a zvyšujú riziko lesných požiarov. Ministerstvo tvrdí, že sa nebude nečinne prizerať na ničenie slovenských lesov v dôsledku vetrovej a lykožrútovej kalamity a spracovávanie kalamít bude vykonávať odborne a v súlade s platnou legislatívou.         

"Envirorezort bude pri obnove Národného parku Muránska planina spolupracovať s ochranármi, lesníkmi aj akademickou obcou. Po spracovaní napadnutého dreva sa správa národného parku zameria na obnovu zdravého a odolného lesa. Umierajúce lykožrútové lesy prejdú po sanácii opätovnou výsadbou skladbou stromov, ktorá bude rezistentná na zmenu klímy a kalamitu insektov," uviedlo MŽP.        

 Iniciatíva My sme les spolu s OZ Prales podali aj podnety na okresné úrady v Brezne a Revúcej, ktoré vyzývajú na zakázanie náhodnej ťažby v biotopoch hlucháňa na Muránskej planine. Oba úrady už predmetný podnet dostali.         

"Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny orgán ochrany prírody oznámi začatie konania o obmedzení alebo určení podmienok vykonania náhodnej ťažby na základe podnetu organizácie ochrany prírody, nie na základe iných osôb, ako je napríklad tretí sektor. Podnet organizácie ochrany prírody úrady zatiaľ nedostali," uviedol pre TASR tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.04.2017
Rysa ostrovida z Muránskej planiny vypustili vo Falckom lese
Rysa ostrovida z Muránskej planiny vypustili ochranári počas uplynulého víkendu na území Falckého lesa v Nemecku. Pomenovali ho Cyril. Ide v poradí už o štvrtého rysa zo slovenskej prírody vypusteného v najväčšej zalesnenej oblasti v krajine. Projekt má pomôcť zachovaniu populácie rysa v Nemecku.
viac
14.02.2018
Urbárnici chcú spracovať zvyšky kalamity Žofia, ťažbe bránia ochranári
Členovia Urbárskeho pozemkového spoločenstva Bobrovec sa tri roky snažia získať povolenie na spracovanie pozostatkov veternej kalamity Žofia v rozsahu 30 hektárov, ktorá postihla ich majetky na území Jaloveckej doliny v Západných Tatrách v roku 2014.
viac
28.05.2020
Zonácia je výzvou na usporiadanie predstáv ochranárov a obyvateľov
Pri zonácii národných parkov je podľa šéfa envirorezortu Jána Budaja veľkou výzvou usporiadanie predstáv ochranárov a obyvateľov územia.
viac
07.07.2020
SR sa bude snažiť predísť pokute pre žalobu za ohrozenie hlucháňa
Slovensko sa bude snažiť predísť pokute, ktorá mu hrozí pre žalobu Európskej komisie (EK) za ohrozenie hlucháňa hôrneho. Uviedol to minister životného prostredia Ján Budaj s tým, že teraz bude mať SR čas na obhajobu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %