Utorok 25.06.2024
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
22.11.2022 02:25

Ochranári vyčistili časť vzácneho vrchoviska pod Hrebienkom


Vyčistené územie. Snímka zdroj: (TANAP).


Pred šiestimi rokmi sa podarilo tatranským botanikom nájsť pod Hrebienkom zriedkavo sa vyskytujúcu blatnicu močiarnu.


Starostlivosť o toto cenné vrchovisko, ako aj mnohé ďalšie lokality, ktoré sú domovom vzácnych biotopov a druhov vegetácie, je súčasťou každoročného cyklu činností ochranárov zo Správy Tatranského národného parku (TANAP-u). Nedávno časť vzácneho územia vyčistili od starých zvyškov popadaných stromov a prirodzeného zmladenia. Informovala o tom Správa TANAP-u na svojej stránke.

"Na budúci rok chceme výruby rozšíriť na celé vrchovisko, ktoré sa nachádza pod turistickou megakrižovatkou na červenej značke a je štvrtou lokalitou výskytu tejto rastliny v našej územnej pôsobnosti. Na Slovensku patrí medzi vzácne a zriedkavé organizmy s výskytom iba na pár miestach," upozornili ochranári. Práve preto venujú vrchovisku s jazierkom, ktoré zarastalo náletovými drevinami svoju pozornosť.

Práce na rašeliniskách a vrchoviskách v podhorí Tatier od Štrbského Plesa po Hrebienok majú už botanici za sebou. Ďalej ich čakajú biotopy po Tatranské Matliare. Manažmenty vykonávajú mimo vegetačnej sezóny a pri čiastočne zamrznutom pôdnom kryte. Vtedy sú totiž pôda i rastlinstvo menej náchylné na poškodenie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.02.2019
Envirorezort získal do svojej správy ďalšie chránené územie
Ministerstvo životného prostredia SR opäť využilo predkupné právo a začiatkom roka odkúpilo súkromný pozemok v Národnej prírodnej rezervácii Choč (NPR Choč).
viac
03.11.2020
S-O-S podporuje reformu ochrany prírody aj presun pozemkov pod ŠOP
Slovenský ochranársky snem (S-O-S) podporuje zámer reformy Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR. Víta aj iniciatívu envirorezortu, aby pozemky v chránených územiach, ktoré sú v správe štátnych Lesov SR, prešli pod ŠOP. Informovali o tom Mikuláš Huba a Gabriela Kalašová z S-O-S.
viac
22.12.2020
Správa TANAP-u rešpektuje posun zonácie na budúci rok
Správa Tatranského národného parku (TANAP) rešpektuje rozhodnutie vlády o posunutí zonácie na budúci rok. Mesto Vysoké Tatry to považuje za "ďalší odklad pravidiel".
viac
28.12.2022
Testovaný med z TANAP-u získal najvyššiu známku kvality
Testovaný med z Tatranského národného parku (TANAP-u) získal najvyššiu známku kvality.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.21 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.14 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %