Štvrtok 01.10.2020
Dnes má meniny 
Arnold
°C
08.06.2019 07:50

Ocenenie Euroatlantického centra v Aachene


Ocenenie Euroatlantického centra


Projekt Vyšehradské mládežnícke fórum 2018 z dielne Euroatlantického centra (EAC) získal prestížne ocenenie národného víťaza Európskej ceny Karola Veľkého 2019 (ECYP2019). Organizáciu na odovzdávaní cien bývalá prezidentka Lucia Kaščáková.


Vyšehradské mládežnícke fórum je jedinečný projekt spájajúci študentov z krajín V4 s cieľom zvýšiť ich povedomie o euroatlantických hodnotách, spoločnej histórii a kultúre. V roku 2018 sa členovia EAC popri tradičnej trojdňovej konferencii v Banskej Bystrici rozhodli zorganizovať aj sprievodné podujatia v každom hlavnom meste V4, keďže konštatujú, že je potrebné informovať o týchto témach čo najväčší počet ľudí. V súčasnej dobe nárastu populizmu, euroskepticizmu a rozširovania dezinformácií je nutné vysvetľovať, diskutovať a hľadať to, čo nás spája, nie rozdeľuje. Po prebratí tejto ceny reprezentantka EAC Lucia Kaščáková uviedla: „Som hrdá na to, že za takýmto projektom stojí skupina mladých a motivovaných študentov medzinárodných vzťahov. EAC preto držím palce aj v ďalšom období, aby pokračovalo v nastolenom rytme a naďalej dokazovalo, že je na Slovensku vedúcou mládežníckou organizáciou v oblasti medzinárodných vzťahov a bezpečnosti.“

Štvordňový nabitý program zahŕňal okrem slávnostnej ceremónie odovzdávania cien ECYP 2019 aj neformálne prezentácie projektov medzi národnými víťazmi, prehliadku historického mesta Aachen a jeho pamiatok, diskusiu o Európe a aktuálnych výzvach za účasti významných osobností a v neposlednom rade slávnostný ceremoniál odovzdávania ceny Karola Veľkého generálnemu tajomníkovi OSN A. Guterresovi. Ceremoniálu sa zúčastnil aj španielsky kráľ Filip VI. Národní víťazi sa zároveň zúčastnili tradičného Open air festivalu, kde spolu s generálnym tajomníkom vystúpili na pódiu pred obyvateľmi a návštevníkmi Aachenu. 

Cena Karola Veľkého

Od roku 2008, Európsky parlament spoločne s Nadáciou medzinárodnej ceny Karola Veľkého v Aachene každoročne vyzýva mladých ľudí zo všetkých členských štátov EÚ, aby predložili projekty, ktoré realizujú mladí pre mladých ukazujúc aktívnu účasť na rozvoji Európy. Projekty by mali presadzovať európske a medzinárodné porozumenie; posilňovať rozvoj spoločného povedomia o európskej identite a integrácii, poskytovať vzory pre mladých ľudí žijúcich v Európe a ponúkať praktické príklady spolunažívania Európanov ako jedného spoločenstva.

Viac informácií: http://www.europarl.europa.eu/charlemagneyouthprize/sk/introduction.html

Autor: Tomáš Čekme, Lucia Kaščáková


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.11.2016
Smolenický zámok bude hostiť konferenciu Nová Európa 2016
Smolenický zámok sa 29. novembra stane dejiskom medzinárodnej konferencie Nová Európa 2016, na ktorej sa zúčastní stovka hostí zo stredoeurópskeho regiónu.
viac
09.05.2017
Rozhodnúť o víťazovi Ceny verejnosti môžete i vy
Nadácia Orange umožní každému v online hlasovaní vyjadriť svoje sympatie jednej z nominovaných mimovládnych organizácií a udeliť tak Cenu verejnosti.
viac
08.06.2019
Projekt Vyšehradské mládežnícke fórum získal prestížne ocenenie
Projekt Vyšehradské mládežnícke fórum 2018 z dielne Euroatlantického centra (EAC) na pôde Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici získal prestížne ocenenie národného víťaza Európskej ceny Karola Veľkého 2019.
viac
24.01.2020
Zrenovovaná škôlka v Záhorskej Bystrici sa uchádza o Európsku cenu
Zrekonštruovaná a nadstavbou priestorovo rozšírená budova materskej školy v bratislavskej Záhorskej Bystrici sa dostala do finálového výberu kandidátov na Európsku cenu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.89 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %