Štvrtok 22.04.2021
Dnes má meniny 
Slavomír
°C
23.04.2020 01:56

Obnova pamiatok má byť rýchlejšia a efektívnejšia


Ilustračná snímka: (tasr).


Na základe pasportizácie nehnuteľného majetku v oblasti kultúry má vzniknúť dlhodobý strategický národný investičný plán, ktorého súčasťou má byť okrem výstavby nových priestorov aj program systematickej obnovy národných kultúrnych pamiatok (NKP) do roku 2030.


Cieľom tohto plánu, ku ktorému sa zaviazala vláda vo svojom programovom vyhlásení na obdobie rokov 2020 - 2024, je zrýchliť a zefektívniť obnovu pamiatok.

„Súčasťou plánu obnovy bude klasifikovaný zoznam NKP určených na rekonštrukciu, respektíve obnovu podľa vopred definovaných kritérií, ako napríklad význam pamiatky, výška investície, ale aj jej (aspoň čiastočná) návratnosť z hľadiska využitia pamiatky pre verejnosť,” píše sa v programovom vyhlásení vlády (PVV). K stratégii a navrhovaným projektom odborníkmi sa preto má vyjadrovať aj Útvar hodnoty za peniaze.

Plán obnovy sa nebude týkať len NKP v majetku štátu, ale i tých, ktoré sú v správe samospráv, cirkví či súkromných vlastníkov. Predkladatelia pripomínajú, že na území SR je približne 17 000 NKP, no takmer 63 percent z nich nemá dobrý stavebno-technický stav a kumulatívny investičný dlh na ich obnovu predstavuje približne 5,5 miliardy eur.

K zníženiu tohto dlhu i zvýšeniu potenciálu NKP na rozvoj regiónov, kultúry a cestovného ruchu sa kabinet v PVV zaväzuje prípravou klasifikácie NKP podľa ich dôležitosti a zabezpečením realizácie rekonštrukcie tých najdôležitejších. „Do roku 2024 sa vláda zaväzuje zvýšiť počet jednotlivých rekonštrukcií pamiatok,” uvádza kabinet v PVV.

Rovnako tak chce zvýšiť objem finančných prostriedkov v dotačnom programe Ministerstva kultúry (MK) SR "Obnovme si svoj dom", plánuje tiež vytvoriť samostatnú prioritnú os na obnovu nehnuteľných NKP pri nastavovaní implementácie štrukturálnych fondov EÚ v novom programovom období.

K zrýchleniu obnovy pamiatok by mali prispieť i nové formy financovania, vláda v tejto súvislosti v PVV spomína legislatívne úpravy, ktoré umožnia súkromnému sektoru podieľať sa na procese prostredníctvom efektívneho sponzoringu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.03.2017
Pamätnú izbu pod hradom Šášov rekonštruujú
Pamätnú izbu pod hradom v Šášovskom Podhradí rekonštruujú. Na objekte menia strešnú krytinu, vytvárajú skladové priestory v podkroví, vďaka čomu sa expozícia v dolnej časti domu rozšíri.
viac
08.06.2017
Na pokračovanie obnovy zvonice získalo mesto dotáciu 29 000 eur
V Spišskej Belej pokračujú v rekonštrukcii renesančnej zvonice na námestí z roku 1598. Vlani na pamiatke kompletne zrekonštruovali strechu.
viac
11.01.2018
Ministerstvo prijíma žiadosti o dotáciu na obnovu národných kultúrnych pamiatok
Mestá, obce, samosprávne kraje, ale aj vysoké školy, cirkevné inštitúcie či občianske združenia a neziskové organizácie môžu Ministerstvo kultúry (MK) SR požiadať o dotáciu na rekonštrukciu objektov zapísaných do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Lehota na predkladanie žiadostí je do 16. marca.
viac
28.10.2020
Renesančnú zvonicu začnú rekonštruovať na jar budúceho roka
Renesančnú zvonicu v Kežmarku začnú v ďalšej etape rekonštruovať na jar budúceho roka. Mesto vďaka úspešnému projektu druhý rok pokračuje v obnove národnej kultúrnej pamiatky, ktorá sa datuje do roku 1515.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.65 %