Streda 03.06.2020
Dnes má meniny 
Karolína
°C
21.05.2020 08:10

Obec sa snaží obnoviť Mauzóleum - hrobku rodiny Rakovských


Snímka zdroj: (turieconline.sk).


Poslednou existujúcou stavebnou pamiatkou spojenou so zemianskym rodom Rakovských v Rakove v okrese Martin je národná kultúrna pamiatka Mauzóleum – hrobka rodiny Rakovských.


Podľa starostu obce Patrika Antala sa jej obnova začala v roku 2008 a momentálne sa snažia o komplexnú obnovu historizujúcich fasád a interiéru.

Pripomenul, že rod Rakovských sa v bývalej Turčianskej stolici zásadne podieľal na hospodárskom, spoločenskom a kultúrnom rozvoji regiónu.

„Mauzóleum je dôležitou architektonicko-urbanistickou dominantou obce. Architektonický koncept stavby navrhol v roku 1906 staviteľ Stanislav Zachar. Stavba je navrhnutá v elegantnom neogotickom slohu, inšpirovaná sakrálnou architektúrou na pôdoryse gréckeho kríža. Jedinečnosť stavby zvýrazňuje celistvosť architektonického výrazu exteriéru a interiéru s náročne spracovanými detailmi konštrukcií a štukovej i maliarskej výzdoby. V hrobke je pochovaných šesť zosnulých členov rodiny Rakovských,” uviedol Antal.

„Mauzóleum až do roku 2008 chátralo. Objekt sa dostal do havarijného stavu, hrozil jeho zánik a tiež ohrozoval návštevníkov cintorína. Vďaka iniciatíve obce ho vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku a naštartoval sa príbeh jeho záchrany a obnovy,” uviedol rakovský starosta.

Prvé etapy obnovy sa podľa neho sústredili na odborný výskum, precíznu diagnostiku stavebných porúch a obnovu strechy vrátane klampiarskej výbavy. „Nasledovala nevyhnutná sanácia zemnej vlhkosti, obnova pôvodných dverných výplní a rekonštrukcia vitrážových okenných výplní. Stavebnú a umelecko–remeselnú obnovu pripravovala a realizovala spoločnosť Obnova.eu. V kritickom stave je naďalej fasáda a interiérová výzdoba mauzólea,” doplnil Antal.

Obec sa snaží získať finančné prostriedky aj prostredníctvom grantového programu Nadácie VÚB Poklady Slovenska. „Záchrana objektu mauzólea sa dostala do finálového výberu aktuálneho ročníka spomedzi 545 nominácií ako jediná národná kultúrna pamiatka zo Žilinského samosprávneho kraja. Komplexná obnova historizujúcich fasád a následne interiéru mauzólea by umožnila prezentovať verejnosti originálnu stavbu, ktorá je významná nielen v lokálnom kultúrno–historickom kontexte, ale svojou ojedinelosťou má aj nadregionálny význam,” dodal rakovský starosta.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.09.2016
ŽSK dostavia ďalšiu časť cyklotrasy BikeKia, ktorá spája dva hrady
Zmluvu o poskytnutí grantu na dostavbu ďalšieho úseku cyklotrasy BikeKia, ktorá spája hrady Budatín a Strečno, v pondelok (26. 9.) podpísali podpredseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Jozef Štrba a správca Nadácie Kia Motors Slovakia Dušan Dvořák.
viac
25.05.2017
V Bratislave začínajú s revitalizáciou Námestia slobody
Hlavné mesto začína s revitalizáciou Námestia slobody. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal podpísal zmluvu o spolupráci s mestskou časťou Staré Mesto a občianskym združením Dobré m(i)esto, založeným Nadáciou HB Reavis, ktoré v spolupráci s mestom zabezpečí potrebné práce pri revitalizácii územia.
viac
08.06.2017
Na pokračovanie obnovy zvonice získalo mesto dotáciu 29 000 eur
V Spišskej Belej pokračujú v rekonštrukcii renesančnej zvonice na námestí z roku 1598. Vlani na pamiatke kompletne zrekonštruovali strechu.
viac
06.03.2019
Verejnosť môže nominovať pamiatky, ktoré potrebujú pomoc
Prvého marca 2019 sa otvoril nový ročník unikátnej iniciatívy Poklady Slovenska poukazujúcej na neutešený stav rôznych kultúrnych pamiatok v našej krajine. Nadácia VÚB má v pláne podporiť záchranu jednej pamiatky sumou až do výšky 50-tisíc eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.92 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.31 %