Nedeľa 19.05.2024
Dnes má meniny 
Gertrúda
°C
15.07.2018 10:55

Obec Lendak si pripomínala 730 rokov od svojho založenia


Ilustračná snímka


V obci Lendak v Kežmarskom okrese si počas víkendu pripomínali 730. výročie prvej písomnej zmienky. Podľa prednostu obecného úradu Michala Marhefku Dni obce Lendak používajú ako všeobecný názov, v obci však slávnosti nazývajú Juniáles.


"Nápad uskutočniť takéto dni vznikol pred desiatimi rokmi. Zo začiatku to boli vždy dva dni, postupne sa prešlo iba na jeden deň, ale tohto roku aj tým, že je to jubilejný desiaty ročník, tak máme dvojdňovú akciu. Juniáles sa začal o 14.00 h duatlonom. Ide o športové podujatie, kde sa beží najprv sedem kilometrov a následne na to sa ide na bicykli 24 kilometrov," uviedol pre TASR Marhefka.       

Večer o 20.00 h vystúpila v Areáli vo Dvore Sima Martausová. "Je to slovenská speváčka, ktorá začína byť relatívne známa. Vyšla z gospelového štýlu. Tým, že Lendak je obcou, kde viera alebo teda aj cirkev a celkovo tá nábožnosť má stále silný charakter, tak aj voľba speváka na večerné podujatie bola taká," vysvetlil Marhefka.      

V nedeľu (15. 7.) sa program začal o 10.30 h svätou omšou v miestnom rímskokatolíckom kostole. "Po svätej omši nasledoval tradičný sprievod, kde sa s koňmi a vozmi ide po celej dedine. Je to takzvaná živá pozvánka občanov na folklórne slávnosti. Po nej o 14.00 h sa začal folklórny program," doplnil Marhefka.       

V programe sa predstavili Goralské slniečka z materskej školy v Lendaku, deti zo Základnej umeleckej školy z Lendaku, folklórny súbor Uzovčan z Uzoviec, Košicky špivaci z Košíc a ďalší folkloristi vrátane hostí z poľskej partnerskej obce Gródek nad Dunajcem a mesta Konstantynow Lozdki.       

Ako povedal, počas podujatia bola i charitatívna zbierka pre zdravotne ťažko postihnutých ľudí v obci.      

"Obecné zastupiteľstvo sa na poslednom zasadnutí tiež rozhodlo, že tretia júlová nedeľa každoročne bude Deň rodákov z obce Lendak. Spojili sme to všetko do jedného dňa," dodal Marhefka.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.06.2016
Stoličné dni tento rok pripomenú príbeh mesta
Prvá písomná zmienka o Liptovskom Mikuláši pochádza z 8. mája 1286. Tohtoročné Stoličné dni (16. – 18. júna) sa budú niesť v duchu minulosti a pri príležitosti 730. výročia prvej zmienky o meste si budú obyvatelia i návštevníci pripomínať príbeh mesta.
viac
08.09.2016
Okrúhle výročia obce Mojmírovce pripomenú trojdňové slávnosti
Trojdňovými slávnosťami si v Mojmírovciach pripomenú 860. výročie prvej písomnej zmienky o obci a zároveň 65. výročie začiatku výroby vína v miestnom poľnohospodárskom družstve.
viac
19.09.2019
Vranovská samospráva vyhlásila súťaž na vytvorenie loga k 750. výročiu
Vranovská samospráva vyhlásila verejnú neanonymnú súťaž na vytvorenie loga k 750. výročiu prvej písomnej zmienky o meste. Vranov nad Topľou si udalosť pripomenie budúci rok, súťaž končí 4. novembra. Informuje o tom mesto na svojej webstránke.
viac
08.02.2021
Príbovce majú po pätnástich rokoch svoju ďalšiu pohľadnicu
Pohľadnicu s názvom „Spoznajte našu históriu ... Príbovce v roku 1927“ vydali pri príležitosti 790. výročia prvej písomnej zmienky o obci.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %