Utorok 12.11.2019
Dnes má meniny 
Svätopluk
°C
21.10.2019 02:10

Obec chce obnoviť pivnicu niekdajšieho Andrássyovského kaštieľa


Na snímke starosta obce Mikuláš Levkut pri prehliadke priestorov pivnice vo Veľatoch v okrese Trebišov. FOTO TASR - Roman Hanc


Obec Veľaty v okrese Trebišov plánuje obnoviť pivničné priestory zaniknutého Andrássyovského kaštieľa a využívať ich na rôzne prezentácie, podujatia aj na priblíženie, ako samotný kaštieľ kedysi vyzeral.


Zasypané podzemné priestory s klenbami sa nachádzajú v obecnom parku medzi základnou a materskou školou a sú jediným zachovaným stavebným prvkom niekdajšieho šľachtického sídla.       

"Stavebno-technickými úpravami chceme sprístupniť pivničné priestory kaštieľa, kde chceme prezentovať verejnosti zachovalý kultúrno–historický potenciál obce a prispieť k rozvoju cestovného ruchu na južnom Zemplíne. Ich obnova je v súlade so spracovanou štúdiou revitalizácie miestneho parku," uviedol pre TASR starosta obce Mikuláš Levkut.       

Obec sa uchádza o dotáciu z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu v rámci podpory regionálneho rozvoja. Celkové stavebné náklady predstavujú zhruba 50.000 eur s desaťpercentnou spoluúčasťou obce. Samospráva teraz čaká, či so žiadosťou uspeje. Pri realizácii bude potrebné vyčistenie priestorov, v súčasnosti je pivnica odkrytá len na niekoľko metrov.       

"V rámci projektu chceme aj upraviť Andrássyovský park a urobiť chodník, ktorý by viedol k pivničným priestorom. Vpredu by bola vstupná brána, vnútri by sme dali osvetlenie. Neboli by to nejaké dlhé pivničné priestory, ale do tých 50 metrov by sme to dokázali zrekonštruovať," priblížil starosta.       

Snahou obce je realizovať projekt do budúcoročných osláv 800. výročia prvej písomnej zmienky o obci. Pivnice s klenbami môžu slúžiť na prezentáciu histórie a kultúry, ale aj na využitie pre drobných podnikateľov.       

Posledným majiteľom kaštieľa vo Veľatoch bol gróf Alexander Andrássy (1863 – 1946), ktorý vlastnil aj kaštieľ v Humennom. Objekt v obci utrpel požiarom v roku 1928, neskôr sa premenil na zrúcaninu, jeho zvyšky sa použili na stavbu domov. Pivničné priestory slúžili po vojne ako sklad poľnohospodárskych produktov, pre výstavbu základnej školy ich zasypali.   

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.06.2018
Výstava v kaštieli približuje šľachtické rody Andrássy či Csáky
Šľachtickým rodom, ktoré sú spojené s dejinami trebišovského kaštieľa, je venovaná najnovšia výstava v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove. Pre verejnosť je otvorená od stredy a potrvá do 31. októbra.
viac
01.07.2018
Na rekonštrukciu kaštieľa Radvanských vláda uvoľnila 2 milióny eur
Stavebné práce na banskobystrickom kaštieli Radvanských v mestskej časti Radvaň od budúceho týždňa pokračujú. Vláda SR na obnovu národnej kultúrnej pamiatky uvoľnila dva milióny eur. Informoval o tom vo štvrtok primátor mesta pod Urpínom Ján Nosko.
viac
01.11.2018
Mesto obnovilo ružovú záhradu Esterházyovcov
Samospráva mesta Galanta zrealizovala zo svojho rozpočtu prostredníctvom podpory Nadácie Slovenskej sporiteľne projekt s názvom "Obnova ružovej záhrady Esterházyovcov" v hodnote približne 4000 eur.
viac
09.05.2019
Noc múzeí a galérií v Andrássyovskom kaštieli bude v športovom duchu
V športovom duchu sa ponesie nadchádzajúca Noc múzeí a galérií v Andrássyovskom kaštieli v Betliari pri Rožňave. Informovala o tom kultúrno-propagačná manažérka Múzea Betliar Judita Krajčiová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.79 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.45 %