Na snímke storočný Dom ľudových tradíci v obci Sása v okrese Zvolen. EASYFOTO TASR - Jozef Poliak
O finančné prostriedky vo výške 23.306 eur na rekonštrukciu krovu Domu ľudových tradícií požiadala obec Sása v okrese Zvolen Miestnu akčnú skupinu (MAS) Verejno-súkromné partnerstvo Hontiansko-Dobronivské.
Práce by sa mali zrealizovať podľa výsledku verejného obstarávania v budúcom roku.
Ako TASR povedala starostka Iveta Hladká, obec kúpila tento storočný dom ešte v 80. rokoch 20. storočia od súkromných majiteľov. Dovtedy tam boli obchodné prevádzky. V jednej časti zriadila v roku 2007, pri príležitosti 670. výročia prvej písomnej zmienky o obci, Dom ľudových tradícií. Všetky predmety do expozície priniesli občania.
V dome je šesť miestností. Nachádza sa tam chyža s dobovým zariadením, ako je posteľ, periny či ľudový kroj, kuchyňa so starou kachľovou pecou, v ktorej sa dodnes kúri, či chodba so storočnou drevenou školskou lavicou.
V takzvanej čiernej kuchyni je pôvodná pec na pečenie chleba, v ďalšej miestnosti sú pracovné nástroje a náradie remeselníkov, ktorí pôsobili v obci a v poslednej sú ich pracovné nástroje.
Krov je ešte pôvodný, dnes už veľmi poškodený, cez strechu aj preto zateká, čím sa znehodnocujú exponáty.
Dom ľudových tradícií je pravidelne navštevovaný žiakmi ZŠ s MŠ Pliešovce a ZŠ s MŠ Dobrá Niva v rámci hodín dejepisu aj v rámci regionálnej východy žiakov 5. a 6. ročníka. "Pravidelne tam spoznávajú našu históriu aj naše deti z MŠ Sása," dodala starostka.
Dom však slúži aj ako miesto konania viacerých obecných podujatí, ako sú ochutnávky tradičných jedál či Podskalské folklórne slávnosti.
Obec pripravuje v najbližšom čase v spolupráci s obcou Dobrá Niva a CHKO Poľana aj stavbu informačných tabúľ na označenie chránenej oblasti Gavurky, ktorých časť je aj v katastri obce Sása a prístup začína práve v blízkosti Domu ľudových tradícií.