Na snímke historický dom s popisným číslom 93. Snímka zdroj: (tasr).
Sucháň je síce jednou z najmenších obcí v okrese Veľký Krtíš, jej kataster však ponúka viacero historických a prírodných zaujímavostí.
Okrem tzv. trúbiaceho kameňa, ktorý je aj jednou z najväčších turistických atrakcií Banskobystrického kraja, sú v dedine aj tri historické ľudové domy z prvej a druhej polovice 19. storočia.
"Dva z nich vlastní obec, jeden je v súkromných rukách. Všetky sú ale kultúrnou pamiatkou. Obecné sú zariadené v tradičnom dedinskom duchu aj s predmetmi, ktoré používali niekdajší obyvatelia," hovorí starostka Anna Triznová.
Kým ľudový dom č. 7 z roku 1870 prešiel pred niekoľkými rokmi kompletnou obnovou, druhý s popisným číslom 93 z roku 1830, ešte čaká na rekonštrukciu starej strechy. Obec by ju chcela čo najskôr opraviť.
Pôvodným zámerom obce bolo v tomto objekte vyučovať ľudové remeslá a ručné textilné techniky. Projekt však nebol úspešný. Preto podobne ako ľudový dom č. 7 slúži ako expozícia a jeho interiérové vybavenie je situované do konca 19. a začiatku 20. storočia.
"Minulý rok sa nám ale podarilo postaviť pamätník padlým a nezvestným v prvej svetovej vojne, čo je tiež jedným z pekných miest v obci," podotkla starostka.
Sucháň bol podľa nej voľakedy aj dedinou pýšiacou sa tradičnou hontianskou čipkou. "Túto tradíciu sme po roku 2000 obnovili a celých desať rokov sme umenie hontianskych čipkárok návštevníkom aj priamo predvádzali," pokračovala.
Hontianska čipka by mala byť aj jednou z nosných tém nadchádzajúcich osláv 670. výročia prvej písomnej zmienky o obci, ktoré sa uskutočnia v júli 2019. "Na oslavy chceme pozvať aj našich rodákov a osloviť chceme aj všetkých ľudí u nás doma, ale i v zahraničí, ktorí majú priezvisko Sucháň," pripomenula.