Utorok 06.06.2023
Dnes má meniny 
Norbert
°C
29.04.2023 01:30

Obce dotknuté zámerom zonácie Národného parku Veľká Fatra prijali stanovisko


Ilustračná snímka.


Mestá a obce dotknuté zámerom zonácie Národného parku (NP) Veľká Fatra prijali spoločné stanovisko. Informoval o tom Miroslav Strelec z kancelárie primátora Banskej Bystrice.


Dodal, že po preštudovaní dokumentov týkajúcich sa zonácie, dospeli samosprávy k záveru, že sú v nich viaceré odborné, právne, technické a praktické nedostatky. "Primátori piatich miest a starostovia 28 obcí zo stredného Slovenska sa dohodli na spoločnom postupe čo sa týka zonácie," spresnil. "Predstavitelia sa zhodli, že celý proces je pod časovým stresom, čo je neprípustné. K zámeru zonácie nebola vypracovaná analýza vplyvu ani analýza udržateľnosti," objasnil.

Zástupcovia vyše 30 samospráv uvádzajú, že na miesto rokovania síce prídu, na prerokovaní pripomienok k zonácii sa však aktívne nezúčastnia. Podľa Strelca predstavitelia miest a obcí požadujú, aby bol z procesu vyhlasovania stiahnutý zámer vyhlásiť zóny v národnom parku, zmeny jeho hraníc a zmeny hraníc jeho ochranného pásma podľa Projektu ochrany NP Veľká Fatra a jeho ochranného pásma. "Rovnako žiadame stiahnuť návrh Programu starostlivosti o Národný park Veľká Fatra a jeho ochranné pásmo na roky 2023 - 2052. Je potrebné vrátiť dokumentáciu navrhovateľovi na prepracovanie na základe odborných, legislatívnych kritérií a na základe rokovaní so samosprávami a dotknutými subjektmi," uviedla starostka obce Liptovské Revúce v Ružomberskom okrese Jana Šimová. Doplnila, že opätovne by ju kompetentní mali predložiť až po jej prepracovaní.

Strelec pripomenul, že predkladané dokumenty by mali platiť 30 rokov. Ich dosah však bude toto časové obdobie ďaleko presahovať. "Z tohto dôvodu zo strany samospráv nie je prípustné, aby sa materiály prijímali pod časovým tlakom a boli tak schválené s nedostatkami," uzavrel.

Návrh zonácie NP Veľká Fatra predstavilo ministerstvo životného prostredia začiatkom decembra minulého roka. Najvyšší, piaty stupeň ochrany, sa má z aktuálnych 19,48 percenta zvýšiť na 41,55 percenta jeho územia. Do desiatich rokov by envirorezort chcel najvyšší stupeň ochrany rozšíriť na viac ako polovicu územia NP.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.06.2019
V Národnom parku Veľká Fatra úspešne adoptovali osirelé medvieďa
Pracovníkom Správy Národného parku (NP) Veľká Fatra sa na začiatku júna podarila úspešná adopcia medvieďaťa, ktoré sa niekoľko týždňov pohybovalo v okolí intravilánu obce Belá – Dulice v okrese Martin.
viac
06.12.2022
Najvyšší stupeň ochrany v NP Veľká Fatra sa má rozšíriť na 41,55 percenta územia
Najvyšší, piaty stupeň ochrany v Národnom parku (NP) Veľká Fatra sa má z aktuálnych 19,48 percenta zvýšiť na 41,55 percenta jeho územia. Vyplýva to z nového návrhu zonácie NP Veľká Fatra, ktorý predstavilo ministerstvo životného prostredia (MŽP).
viac
16.02.2023
Mesto žiada zachovať výkon poľovníctva v Národnom parku Veľká Fatra
Mesto Ružomberok žiada zachovať výkon poľovníctva v Národnom parku (NP) Veľká Fatra. Ide o jednu zo zásadných pripomienok, ktoré samospráva poslala k najnovšiemu návrhu zonácie NP. Radnica chce okrem toho byť napríklad aj pri tvorbe nového návštevného poriadku.
viac
18.04.2023
Turčianske samosprávy nesúhlasia s prípravou zonácie NP Veľká Fatra
Turčianske samosprávy nesúhlasia so spôsobom prípravy zonácie Národného parku (NP) Veľká Fatra, zmeny hraníc ochranného pásma a Návrhu programu starostlivosti o NP na roky 2023-2052.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.29 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.76 %