Pondelok 25.11.2024
Dnes má meniny 
Katarína
°C
10.12.2019 02:55

O voľbu poštou zo zahraničia treba požiadať do 10. januára


Ilustračná snímka


Ministerstvo vnútra už eviduje okolo 700 žiadostí. Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová zdôraznila, aby si voliči voľbu poštou nenechávali na poslednú chvíľu. Obálka s odovzdanými hlasovacími lístkami musí byť doručená najneskôr do 28. februára


"Hneď ako volič dostane obálku s hlasovacími lístkami, nemal byť otáľať, ale mal by obratom upraviť hlasovací lístok, zabaliť, zalepiť a poslať späť. Neodkladať to na poslednú chvíľu, pretože existujú vždy určité zlyhania, po ceste sa môže niečo stať a doprava z niektorých krajín trvá dlhšie," skonštatovala Chmelová na diskusii organizovanej Centrom pre nezávislú a objektívnu žurnalistiku. Poštou môžu voliť plnoletí občania SR bez trvalého pobytu na Slovensku, ale aj občania s trvalým pobytom na Slovensku, ktorí v krajine v čase volieb nebudú. Žiadosť nájdu na webstránke ministerstva vnútra, zaslať ju môžu elektronicky alebo listom. Volič s trvalým pobytom na Slovensku musí poslať žiadosť o voľbu poštou obci, kde má trvalý pobyt.       

Volič bez trvalého pobytu na Slovensku musí žiadosť v listinnej podobe doručiť na adresu odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR. Elektronickú žiadosť treba posielať na emailovú adresu volby@minv.sk.       

Ak bude žiadosť v poriadku, voličovi prídu najneskôr 35 dní pred dňom konania volieb na adresu miesta pobytu v cudzine úradne opečiatkovaná obálka, hlasovacie lístky, návratná obálka označená heslom "VOĽBA POŠTOU - ELECTION BY MAIL" s predpísanými adresami a poučenie o spôsobe hlasovania.       

Chmelová v tejto súvislosti dodala, že ani ministerstvo si nenecháva zasielanie hlasovacích lístkov občanom žijúcim v zahraničí na poslednú chvíľu, teda po 10. januári. So zasielaním začne hneď, ako mu doručia hlasovacie lístky.       

Svetové združenie Slovákov v zahraničí vo svojom stanovisku uviedlo, že v roku 2016 volilo poštou viac ako 17.000 Slovákov zo zahraničia, podľa odhadov združenia ďalších 30.000 pricestovalo a odvolilo na Slovensku. Združenie navrhuje, aby sa dalo voliť aj na zastupiteľských úradoch. Požiadavkou združenia tiež je, aby sa skrátili lehoty na voľbu poštou a aby sa táto možnosť rozšírila na prezidentské voľby. V budúcoročných voľbách odhaduje združenie nárast voličov poštou na 25.000, pričom pricestovať na Slovensko by ich mohlo 45.000.       

Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára 2020, kandiduje v nich 25 politických subjektov.           

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.11.2019
Voľby2020: Slováci v zahraničí budú môcť využiť voľbu poštou
Poslancov Národnej rady SR možno vďaka voľbe poštou voliť zo zahraničia. Treba však o ňu požiadať. Záujemcovia o takúto formu hlasovania môžu podať žiadosť do 10. januára 2020. Žiadať sa dá listom alebo elektronicky. Voliči nájdu žiadosť na webstránke MV SR. Parlamentné voľby budú 29. februára 2020.
viac
23.12.2019
O voľbu poštou zo zahraničia možno požiadať do 10. januára aj emailom
O voľbu poštou zo zahraničia treba požiadať do 10. januára budúceho roka. Žiadosť možno podať aj elektronicky. Obálka s odovzdaným hlasovacím lístkom musí byť doručená najneskôr do 28. februára 2020. Ministerstvo vnútra SR upozorňuje, že si netreba voľbu poštou nechávať na poslednú chvíľu.
viac
15.01.2020
Aplikácie na požiadanie o voľbu poštou využilo najmenej 86-tis. občanov
Aplikácie, ktoré ponúkali možnosť požiadať o voľbu poštou zo zahraničia, využilo najmenej 86-tis. občanov. Vyplýva to zo štatistík iniciatív Srdcom doma a Slovensko.
viac
12.08.2023
Zaregistrovali takmer 73-tisíc žiadostí o voľbu poštou zo zahraničia
O voľbou poštou zo zahraničia pre voľby do Národnej rady SR požiadalo spolu 72 993 voličov zo 131 štátov. Zákonná lehota na podanie a doručenie žiadosti na Ministerstvo vnútra SR uplynula v stredu 9. augusta 2023 o polnoci.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %