Utorok 09.08.2022
Dnes má meniny 
Ľubomíra
°C
05.08.2022 04:15

Novinkou víkendových slávností Červeník 2022 je folklórne stanové mestečko


Ilustračná snímka: (tasr).


V poradí 56. ročník Slávností spevu, hudby a tanca Červeník sa bude konať od piatka do pondelka (5. - 8. 8.) a ponúkne vystúpenia domácich i zahraničných účinkujúcich, sprievodné podujatia a výstavy.


Organizuje ho Trnavské osvetové stredisko (TOS) s viacerými tradičnými spoluorganizátormi, program sa začne rozpravou Amfiteátre 20. storočia  o problematike tradičnej kultúry a folklóru na Dolnom Považí. Informovala o tom Veronika Behúlová z TOS.

"Na prvej diskusii v miestnom amfiteátri sa bude hovoriť o formách samotnej existencie, prezentácie, ako aj smerovaní slávností v Červeníku," uviedla. Na ňu nadviaže rozprava Muzikanti na Považí s muzikologičkou Alžbetou Lukáčovou, účinkovať bude Muzika Heskovci a Dychová hudba Verešvaranka Červeník. Večerný program ponúkne Verešvársky tanečný dom.

V sobotu (6. 8.) sa program začne na ARTpódiu pri zvonici, kde sa predstavia dychové hudby Verešvaranka z Červeníka a Rovina z Veľkých Kostolian. V programe Tradícia je dar propagátorka kroja a kultúry Bronislava Milá predstaví tradičný ľudový odev z moravskej oblasti Haná. V amfiteátri večer vystúp Radošinské naivné divadlo.

Nedeľný program (7. 8.) sa začne na pódiu pri zvonici programovým blokom Na Fraštackém zámku, kde účinkujú Folklórna skupina Šulekovo, Klub slovenského folklóru Mestečko Leopoldov, Malí a mladí huslisti, Muzika Heskovci a Dychová hudba Verešvaranka. "Od zvonice pôjde krojovaný sprievod obcou do amfiteátra na galaprogram pri príležitosti Dňa úcty k poľnohospodárom a Medzinárodného družstevného dňa, v ktorom sa predstavia folklórna skupina Šulekovo z Hlohovca, domáce kolektívy Verešvaranka, Verešvaran a Verešvaranček, Muzika Heskovci, a mnohí ďalší," uviedla Behúlová. Počas víkendu bude sprístupnená aj stála národopisná výstava ľudových odevov a nástrojov z Červeníka, tiež súkromná zbierka Dedičstvo predkov.

"Novinkou tohto ročníka je folklórne stanové mestečko, bezplatné stanovanie priamo v amfiteátri pre všetkých folklórnych nadšencov, ktoré bude sprístupnené počas celých slávností," doplnila Behúlová. Podujatie podporil Fond na podporu umenia, uskutoční sa pod záštitou predsedu Trnavského samosprávneho kraja.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.04.2022
Programová skladba Folklórnych slávností pod Poľanou je pripravená
Programová skladba 55. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve je pripravená. Potvrdil to primátor mesta Ján Šufliarský s tým, že detvianske folklórne súbory sa predstavia v niekoľkých programoch festivalu.
viac
07.06.2022
Hradné slávnosti ponúknu dobové výjavy, koncert, divadlo i ohňovú šou
Areál Levického hradu bude počas najbližšieho víkendu patriť histórii. V sobotu 11. júna sa tam zídu šermiari a hradní páni. Pripravená je beseda i ukážky rôznych dobových výjavov.
viac
11.06.2022
Hornonitrianske folklórne slávnosti opäť oslávia ľudové umenie regiónu
Hornonitrianske folklórne slávnosti opäť oslávia ľudové umenie regiónu. Dejiskom hlavného programu 36. ročníka podujatia, ktoré sa uskutoční od 21. do 25. júna, bude Námestie slobody v Prievidzi. TASR o tom informovala Martina Richter z Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi.
viac
22.07.2022
Modra pozýva na Huncokárske slávnosti
Od piatka do nedele (24. 7.) si v Modre a miestnej časti Piesok pripomenú huncokárov - bavorských a tirolských drevorubačov, ktorí prišli na územie Malých Karpát v polovici 18. storočia. Tohtoročný program tradičných Huncokárskych slávnosti približuje samospráva na sociálnej sieti.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %