Piatok 06.12.2019
Dnes má meniny 
Mikuláš
°C
11.11.2019 01:10

Nová legislatíva má pomôcť žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia


Ilustračná snímka, zdroj (tasr)


Dvojnásobný počet asistentov učiteľa v školách a príspevok pre talentované deti – to majú byť dva hlavné prínosy novely školského zákona pre školy s deťmi zo sociálne znevýhodneného prostredia.


Zhodli sa na tom štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák a poslanci Národnej rady SR Štefan Vavrek a Ladislav Balódi (obaja Most-Híd) na tlačovej konferencii v Radnovciach v okrese Rimavská Sobota, kde prezentovali legislatívne kroky k podpore detí zo sociálne znevýhodneného prostredia.       

„Určite najdôležitejšie je to, že sa zvyšuje počet asistentov zo súčasných 254 o približne 184. To je kľúčový moment pre to, aby sa dostala pomoc učiteľom i samotným deťom,“ zdôraznil Krajňák s tým, že doteraz rezort vynakladal na asistentov učiteľa zo sociálne znevýhodneného prostredia ročne zhruba šesť miliónov eur. Aktuálne zvýšenie ich počtu si podľa neho vyžiada ďalších 2,2 milióna eur.       

Doplnil tiež, že zároveň znížili pre školy hranicu počtu žiakov pochádzajúcich zo sociálne znevýhodneného prostredia, pri ktorej už musia mať asistenta. Doteraz to bolo 85 žiakov, po novom bude škola musieť zamestnávať asistenta už pri 50 žiakoch zo sociálne znevýhodneného prostredia.       

Za druhú pozitívnu vec novelizovaného zákona považuje štátny tajomník zvýšenie príspevku pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. „V súčasnosti je na úrovni 150 eur a zdvihne sa približne na 220 eur. Vždy to bude záležať od toho, koľko detí v hmotnej núdzi v tomto systéme bude,“ podotkol Krajňák a konkretizoval, že v súčasnosti sa to týka približne 41.000 detí.       

Treťou zmenou je podľa štátneho tajomníka definícia žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Bude ním každý žiak, ktorý je členom domácnosti v hmotnej núdzi. Štvrtou novinkou, ktorá sa týka aj oblasti žiakov so zdravotným znevýhodnením, je možnosť zvýšenia príplatku za prácu v znevýhodnenom prostredí zo súčasných 28,50 eura do 63 eur. Piatou zmenou je zber dát o deťom a ich rodinách i zo Sociálnej poisťovne.       

Ako pokračoval Vavrek, sám je učiteľom z praxe a vie, čo takéto školy potrebujú. Za dôležitý preto podľa vlastných slov považuje práve príspevok pre talentované deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. „Školy budú mať vo svojich rukách, aby pre nadané deti kúpili napríklad športovú obuv alebo husle, čo budú potrebovať,“ objasnil poslanec.

Podľa Balódiho nová legislatíva pomôže riešiť problémy detí v trojuholníku rodič – dieťa – samospráva. „Ja som sa viacej zameral práve na oblasť samosprávy. Je v prvej línii, ktorá robí s deťmi a samosprávy sú vo veľkej miere zriaďovateľmi základných škôl,“ poznamenal Balódi s tým, že prijatá legislatíva pre ne bude obrovskou pomocou a prínosom z finančného hľadiska i ďalších aspektov.    

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.01.2017
Legislatíva o EIA sa zmenila, po kritike Európskej komisie
Slovensko po kritike zo strany Európskej komisie opäť zmenilo legislatívu o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, tzv. EIA. Novela zákona, ktorá 1. januára 2017 nadobudla účinnosť, reaguje na niektoré jej výhrady.
viac
02.02.2017
Bratislava uviedla do skúšobnej prevádzky prvú SMART lavičku
V stredu (1. februára) bola za účasti primátora Bratislavy Iva Nesrovnala a námestníčky primátora Ľudmily Farkašovskej na Primaciálnom námestí oficiálne uvedená do prevádzky prvá „inteligentná lavička“ v Bratislave, ktorá bude v testovacej prevádzke tri mesiace.
viac
28.03.2017
Témou poslednej Super školy boli ekologické hrozby
V Petržalke 21. marca odznela posledná prednáška v rámci projektu Super škola v tomto školskom roku. Mala názov Šieste vymieranie.
viac
29.08.2017
Na platy pedagogických zamestnancov dá mesto o 36 000 eur viac
Do lavíc základných škôl v Liptovskom Mikuláši zasadne v novom školskom roku viac ako 2300 žiakov. "Na zápis do prvého ročníka prišlo takmer 300 z nich, počet prváčikov sa však ukáže až po 15. septembri, keď reálne nastúpia do školy," povedala hovorkyňa radnice Viktória Čapčíková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.08 %