Ilustračná snímka
V letných mesiacoch ľudia bez domova viac migrujú, niektorí si nájdu sezónnu prácu. Obsadenosť mikulášskej nocľahárne preto býva výrazne nižšia ako v zime, toto leto to ale neplatilo. Podľa vedúcej mestského zariadenia Aleny Novajovskej sa štandardu vymykal najmä júl.
„Obsadenosť nocľahárne počas tohto mesiaca bola vyššia, porovnateľná s jesenným obdobím. Okrem stálych klientov u nás prenocovali aj ľudia, ktorí nie sú obyvateľmi Liptovského Mikuláša, no krátkodobo sa ocitli v nepriaznivej sociálnej situácii,“ skonštatovala.
Nakúpili nové vybavenie Klienti nocľahárne majú k dispozícii novú práčku, prenosné elektrické ohrievače, uzamykateľné skrinky, paplóny, vankúše, posteľnú bielizeň, osušky, veľkokapacitný sušiak na bielizeň či matrac. Nové vybavenie nakúpili vďaka podpore z Nadácie EPH. „Snažili sme sa zútulniť priestory nocľahárne a vytvoriť dôstojné podmienky na prenocovanie. Vymenili sme preto vybavenie, ktoré bolo značne opotrebované. Tešíme sa najmä z novej práčky. Efektívnejšie bude nielen pranie pre potreby nocľahárne, ale aj klienti si budú môcť svoje oblečenie, ktorého býva málo, oprať rýchlejšie a účinnejšie,“ ozrejmila Novajovská. Ľudí ubytovaných v nocľahárni pracovníci vedú k zvýšenej starostlivosti o osobnú hygienu a zdravie. Svoju snahu podporili aj zakúpením hygienických balíčkov a doplnením lekárničky.
Na zimu sa pripravujú od jari Hneď po skončení posledných mrazov sa v mikulášskej nocľahárni priebežne pripravujú na ďalšiu zimu. Teplé zimné oblečenie, obuv či spodnú bielizeň odkladajú do skladu. „Ak je možnosť odkladáme aj trvanlivé potraviny, ktoré v prípade potreby odovzdávame ubytovaným klientom. Zabezpečujeme nevyhnutné lieky proti horúčke a proti bolesti. V porovnaní s letom sa zamestnanci zariadenia stretávajú s väčším množstvom problémov, obsadenosť nocľahárne je oveľa vyššia.“ Vedúca zariadenia doplnila, že v zimnom období pravidelne sledujú aktuálne predpovede počasia a v prípade veľmi nepriaznivých poveternostných podmienok a dlhodobých mrazov upravujú prevádzkové hodiny. To platí aj počas sviatkov. Je to obdobie, kedy sú pozatvárané obchodné centrá a ľudia bez domova sa nemajú kde zohriať, preto je v nocľahárni zabezpečená 24-hodinová prevádzka.
Vyberajú symbolický poplatok Ľudia bez prístrešia v Liptovskom Mikuláši môžu celoročne využiť služby nocľahárne pri komunitnom centre v Hlbokom. Jej zriaďovateľom je mesto Liptovský Mikuláš a ponúka 12 lôžok, z toho štyri pre ženy a osem pre mužov. Nocľaháreň je ľuďom z ulice k dispozícii sedem dní v týždni od 18.00 do 8.00 h. Za symbolický poplatok 50 centov na noc si v nej ľudia z ulice môžu navariť, oprať a osprchovať sa. Jej súčasťou je kuchyňa, stredisko osobnej hygieny a práčovňa. Ľudia bez prístrešia môžu využiť aj pomoc terénnych sociálnych pracovníčok, tie im vedia pomôcť s aktuálnymi problémami. Mnohí bezdomovci sa vďaka nim postavili na vlastné nohy.