Utorok 02.06.2020
Dnes má meniny 
Xénia, Oxana
°C
15.05.2020 12:20

Nitrianska radnica sa pokúsi zabrániť výstavbe pri rieke


Snímka zdroj: (tasr).


Takmer dve tisícky ľudí sa podpísali pod petíciu proti výstavbe na Parkovom nábreží v Nitre. Parcelu v centre mesta na brehu rieky Nitra predalo mesto ešte v roku 2007 za vyše 60 miliónov korún.


Spoločnosť SALS s. r. o. zo Zlatých Moraviec tam chce vybudovať bytový dom s viac ako stovkou bytov. Konateľom firmy je majiteľ bojnických kúpeľov Slavomír Eliaš. Obyvatelia Nitry v petícii žiadajú, aby mesto vykonalo kroky na zabránenie výstavby. Zároveň vyzvali poslancov, aby v územnom pláne neboli dotknuté pozemky určené na zastavenia, ale ponechané ako zeleň a parkovisko.

Podľa primátora Mareka Hattasa i viacerých poslancov však už výstavbe nie je možné zabrániť. Podľa jeho slov radnica už viackrát rokovala s investorom o možnom spätnom odkúpení parciel, prípadne ich zámene za iné. „Nedohodli sme sa s developerom, nenašli sme konsenzus na tom, že by sme vymenili pozemky alebo ho vykompenzovali finančne. Treba povedať, že ten projekt je tesne pred stavebným povolením, takže my by sme museli preplatiť nielen ten pozemok, ale aj všetku tú prácu, ktorá bola na tomto projekte odvedená,“ vysvetlil Hattas.

Podľa viacerých poslancov nie je možné ani retroaktívne meniť územný plán, takže prípadné súdne spory by mesto s najväčšou pravdepodobnosťou prehralo. Navyše by magistrát vyslal negatívny signál aj ďalším investorom. „Ja tiež nie som nadšený tým projektom. Rokovali sme s developerom, ale nikam to neviedlo. Nebuďme však schizofrenickí. Snažili sme sa dotlačiť investorov, aby sa do projektu vniesla nejaká kvalita, ale takýmto správaním ich všetkých z mesta vyženieme,“ skonštatoval poslanec Erik Král.

Poslankyňa Marta Rácová skonštatovala, že mesto malo využiť pri riešení situácie všetky možnosti, ktoré má k dispozícii. Ako pripomenula, potrebné je pokúsiť sa aj o nemožné. Preto navrhla, aby sa prednosta mestského úradu opäť pokúsil rokovať s vlastníkmi pozemkov o ich opätovnom odkúpení alebo výmene za iné. Mestské zastupiteľstvo napokon jej návrh schválilo.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.02.2017
Nitru a Vráble spojí nový cyklistický chodník
Mestá Nitru a Vráble spojí nový 18-kilometrový cyklistický chodník. Prvé dve etapy jeho výstavby už majú stavebné povolenie.
viac
12.06.2017
Šaľa rozbieha výstavbu troch bytových domov so 150 bytmi
Mesto Šaľa pripravuje výstavbu troch bytových domov. Súkromná spoločnosť, ktorá byty postaví, začala s prípravou a vyrovnávaním terénu a jeho čistením od náletových drevín.
viac
23.02.2018
Obec Moravský Svätý Ján začala výstavbu nových nájomných bytov
Obec Moravský Svätý Ján v okrese Senica začala výstavbu nájomných bytov. Bytový dom bude mať po dokončení 12 bytových jednotiek. V novom objekte vznikne deväť dvojizbových a tri trojizbové byty.
viac
26.03.2020
Mesto Malacky namieta voči prekladisku materiálu
Primátor Malaciek Juraj Říha sa stavia proti zámeru nového prekladiska stavebného materiálu na území mesta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.89 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %