Ilustračná snímka
Medzi Slovenskou republikou a zahraničím existuje množstvo dohôd. Okrem toho, že ponúkajú dobrú príležitosť na spoluprácu v oblasti podnikania, sú zaujímavé aj zo stránky kultúrnej spolupráce, či spolupráce v oblasti vzdelávania. Ide predsa o dobrú vec a „družbu“ medzi národmi.
Spolupráca na regionálnej úrovni slovenských miest a obcí prebieha prakticky od vzniku Slovenskej republiky 1. januára 1993. Od Bratislavy, až po Vyšný Komárnik sa župani, primátori a starostovia zaujímajú o možnosti ako podporiť rozvoj svojho regiónu, mesta, či obce a vniesť doň prvky typické pre iné kultúry.
Náš najväčší sused – Ukrajina – má podpísanú spoluprácu s niekoľkými „družobnými“ mestami. Príkladom takejto spolupráce je mesto Trnava, ktoré má od roku 2011 podpísanú partnerskú dohodu s mestom Charkov, ktoré je známe svojím IT priemyslom, investíciami do „zeleného mesta“ (priamo v meste sa na ploche 66 hektárov rozprestiera Gorkého park, ktorý je rozložený na ploche 66 hektárov; mesto v rámci rodinnej politiky vybudovalo v parku množstvo voľnočasových atrakcií pre všetky vekové kategórie, ktoré sú zadarmo prístupné všetkým návštevníkom), možnosťami štúdia na vysokých školách (študuje na nich až 150 000 študentov), či širokou priemyselnou základňou pozostávajúcou zo svetovo známych High-Tech spoločností. Partnerská spolupráca sa rozvíja aj na osobnej úrovni, keď počas osláv dní partnerských miest sa obe strany navštevujú a hľadajú možnosti, ako spoluprácu ďalej rozvíjať.
Podľa informácií zverejnených na internetových stránkach prebieha partnerská spolupráca napríklad aj medzi mestami Bratislava – Kyjev, Košice - Užhorod, Prešov - Mukačevo, Trnava - Charkov, Žilina - Dnipropetrovsk, Zvolen - Rivne, Michalovce - Užhorod, Sobrance - Perečín, Kráľovský Chlmec - Berehovo, Humenné - Perečín, Mukačevo, Bardejov - Tačevo. Banská Bystrica uvádza, že plánuje partnerskú dohodu s ukrajinským mestom Sumi.
Väčšina ukrajinských miest v určitej podobe so slovenskými partnermi spolupracuje, no sú aj mestá, ktoré takúto dohodu podpísanú nemajú, vidia však možnosti, ako takúto spoluprácu využiť v prospech obyvateľov mesta.
Jedným z takýchto miest je Mariupoľ, prístavné mesto na juhovýchode Ukrajiny, ktoré je známe svojím obchodným potenciálom, bohatou históriou a plážami Azovského mora. Mariupoľ, kedysi bohaté turistické mesto, ktorá sa nachádza v konfliktom postihnutej doneckej oblasti hľadá v súčasnosti na Slovensku partnera. „Ukrajinské mesto Mariupoľ vždy bolo, je a v budúcnosti aj bude dôležitým obchodným uzlom pre Ukrajinu. To, že sa zaujíma o partnerstvo so Slovenskom, svedčí o zmene jeho orientácie smerom na západ. Slovenské mestá tak majú dobrú príležitosť nadviazať spoluprácu v čase, keď sa mesto pripravuje na revitalizáciu,“ uviedol v tejto súvislosti mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky na Ukrajine Marek Šafin. Podľa M. Šafina je spolupráca na regionálnej úrovni vždy odrazom blízkosti spriatelených národov. Aj preto by bolo dobré, aby slovenské mestá prejavili o „družbu“ s Mariupoľom záujem. Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Kyjeve informoval, že je pripravený poskytovať potenciálnym partnerským mestám informácie a prispievať tak k rozvoju ďalšej spolupráce medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou.
Obecné noviny č. 43-44/2018