Sobota 01.04.2023
Dnes má meniny 
Hugo
°C
24.02.2020 05:00

Nech chodníky ožijú


Snímka zdroj: (ne).


Program Živé chodníky podporí na jar 2020 obnovu a opravu značenia na turistických a cykloturistických trasách, ako aj obnovu studničiek v ich blízkosti. Program, ktorý podporuje Nadácia Ekopolis a značka Horalky od Sedity, už dvanásť rokov napomáha turistickej a cykloturistickej infraštruktúre.


Aj tento rok zbiera Nadácia Ekopolis projektové námety, ktoré sa budú uchádzať o podporu v celkovej sume 10 tisíc eur. Cieľom programu je obnova alebo vylepšenie turistickej a cykloturistickej infraštruktúry, pričom povinnou súčasťou je vylepšenie studničiek a priestorov okolo nich.

„Hlavnú časť každého projektu by mala tvoriť obnova, oprava, čistenie a údržba turistického značenia - pásové maľované značky a  smerovky a tabuľky v zmysle noriem,“ približuje Ján Roháč, programový manažér z Nadácie Ekopolis. „Tento rok sa opäť vraciame aj k studničkám, ktoré mali medzi verejnosťou a turistami veľký ohlas. Ide predovšetkým o vylepšenie, vyčistenie, či o obnovu už existujúcich studničiek, alebo aj vytvorenie úplne nových,“ dodáva Roháč.

Podaný projekt môže obsahovať aj ďalšie aktivity, napríklad obnovu, opravu a budovanie infraštruktúry značenej turistickej alebo cykloturistickej trasy, resp. verejných priestranstiev na daných trasách. Môže ísť napríklad o lávky, mostíky, rebríky, protierózne opatrenia, odpočívadlá, prístrešky a útulne, či informačné a mapové panely a mnohé ďalšie.

O podporu môže požiadať organizácia, ktorá je dlhodobo aktívna v oblasti pešej turistiky, cykloturistiky, cestovného ruchu, rozvoja a skrášľovania prostredia, či spravovania územia. Termín ukončenia prijímania návrhov je 18. marec 2020.

Program Živé chodníky vznikol v roku 2008, pričom pôvodne podporoval iba projekty v národných parkoch. Od roku 2012 je program zameraný na celé Slovensko a vďaka dlhodobej spolupráci s Horalkami od Sedity bolo obnovených viac než 182 km turistických a cykloturistických trás. Celkovo bolo prostredníctvom programu Živé chodníky obnovených už 844 km turistických a cykloturistických chodníkov a na nich desaťtisíce maľovaných značiek a stovky smerovníkov.

Autor: (Nadácia Ekopolis)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.09.2017
Na brány slovenských škôl zvoní Eko Alarm
Spolu so školským zvončekom, ktorý pred pár dňami ohlásil začiatok nového školského roka, na brány slovenských škôl zvoní aj nový zaujímavý projekt - Eko Alarm. Cieľom projektu je zavedenie komplexného systému zberu triedeného odpadu na slovenských materských, základných a stredných školách.
viac
29.07.2020
Na potulkách prírodou osviežia ďalšie obnovené studničky
V tomto roku je program Živé chodníky opäť zameraný na obnovu značenia trás i oživenie studničiek popri navštevovaných chodníkoch, ktoré turistom a cyklistom spríjemňujú spoznávanie slovenskej prírody.
viac
07.08.2020
Grantový program Dobrý sused opäť podporí komunitné projekty
Grantový program Dobrý sused opäť podporí zaujímavé projekty zlepšujúce život v komunite či v okolí bydliska. O príspevok do výšky 4000 eur môžu žiadať obyvatelia, samosprávy a organizácie v bratislavských mestských častiach Vrakuňa a Podunajské Biskupice a v obci Borinka, najnovšie aj v Ružinove.
viac
04.11.2020
V rámci programu Živé chodníky sa podarilo obnoviť sedem lokalít
V rámci programu Živé chodníky sa vďaka grantom podarilo obnoviť sedem lokalít. Dobrovoľníci zlepšili podmienky pre pešiu a cyklistickú turistiku. Informovala o tom Martina Ragalová z externej komunikácie nadácie Ekopolis.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.32 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %