Štvrtok 04.03.2021
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
09.01.2021 05:20

Návrh zákona o podpore ekologických vozidiel cestnej prepravy


Ilustračná snímka


Vláda SR schválila návrh zákona z dielne Úradu pre verejné obstarávanie podpore ekologických vozidiel cestnej dopravy. Hlavným zámerom je záväzok na znižovanie emisií skleníkových plynov a zvýšenie podielu spotreby energie z obnoviteľných zdrojov.


Hlavným zámerom je záväzok na postupné znižovanie emisií skleníkových plynov najmenej o 40 percent do roku 2030 v porovnaní so stavom v roku 1990. Podiel spotreby energie z obnoviteľných zdrojov by sa mal zároveň zvýšiť minimálne o 27 percent.

Navrhovaný zákon preberá novú smernicu Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie z 20. júna 2019 o podpore ekologických a energeticky úsporných vozidiel cestnej dopravy. Smernica je súčasťou komplexnej politiky EÚ v tejto oblasti s viacerými ambicióznymi záväzkami. Okrem už spomínaných k ním patria aj dosiahnutie úspor energie aspoň o 27 percent a tiež zvýšenie energetickej bezpečnosti, konkurencieschopnosti a udržateľnosti v EÚ. Cieľom je dekarbonizácia odvetvia dopravy najmä nákupom ekologických vozidiel.

Návrh zákona o podpore ekologických vozidiel cestnej dopravy má po schválení v Národnej rade SR nadobudnúť účinnosť 2. augusta 2021.

Schválený materiál je k dispozícii TU 

Zdroj: uvo.gov.sk

Autor: Zdroj: (zmos)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.08.2016
Fond na podporu kultúry národnostných menšín chcú zriadiť v júli 2017
Fond na podporu kultúry národnostných menšín by mohol začať fungovať v lete 2017. Odhaduje to splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky.
viac
28.11.2016
Do Fondu na podporu vzdelávania pôjde na budúci rok 2,5 milióna eur
Do Fondu na podporu vzdelávania pôjde v budúcom roku 2,5 milióna eur a minimálne toľko aj počas ďalších rokov. Dohodli sa na tom poslanci s ministrom školstva Petrom Plavčanom.
viac
07.10.2020
Dotácia MK by mohla ísť aj na odstránenie následkov mimoriadnych udalostí
Ministerstvo kultúry (MK) SR by mohlo poskytnúť dotáciu zo štátneho rozpočtu aj na odstraňovanie následkov či znižovanie negatívnych vplyvov mimoriadnych situácií na oblasť kultúry, ako aj na podporu a rozvoj mediálnej výchovy vrátane boja proti dezinformáciám.
viac
22.10.2020
Schválená novela zákona „zachraňuje“ OOCR
V súvislosti s ochorením COVID-19 vláda SR včera schválila novelu zákona o cestovnom ruchu v skrátenom legislatívnom konaní.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %