Snímka zdroj: ZMOS
Katolícka univerzita v Ružomberku bola dejiskom dvojdňového medzinárodného kolokvia Komunálna samospráva ako katalyzátor spoločenského prebudenia v strednej Európe. Na jeho otvorení sa zúčastnil aj predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik.
Za najväčšiu výzvu predseda ZMOS označil otázku financovania samospráv. „Najčastejšie sa porovnávame s Českou republikou a zisťujeme, že ťaháme za kratší koniec povrazu. Pri podielových daniach, ktoré dostávame na hlavu občana, je rozdiel na úrovni 80 až 100 percent,“ uviedol Jozef Božik vo štvrtok 9. mája 2024 na pôde Katolíckej univerzity v Ružomberku.
„Bojujeme už tretím rokom o prežitie, bývalé vlády nám z rozpočtov zobrali 750 miliónov eur. Zápasíme aktuálne s tým, ako nastaviť financovanie samospráv tak, aby bolo predvídateľné, stabilné a malo víziu rozvoja. Zajtra opäť rokujem so štátnym tajomníkom Ministerstva financií SR. Situácia je vážna a rezort financií si ju uvedomuje,“ informoval predseda ZMOS Jozef Božik.
Hovoril o viacerých témach, ktoré sa bytostne dotýkajú slovenských samospráv: o eurofondoch, o odpadovom hospodárstve, o stavebnom zákone či o neverejných poskytovateľoch sociálnych služieb. Samostatnou témou je aktuálne rušenie ambulantných pohotovostí pre deti.
Predseda ZMOS Jozef Božik rokoval aj so zástupcom Asociácie územných samospráv Saska (Nemeckej spolkovej republiky) Holmom Großem. „Tu v Ružomberku začíname novú éru spolupráce medzi ZMOS a Asociáciou územných samospráv Saska. Veľmi ma teší, že si vymeníme skúsenosti a môžeme sa vzájomne inšpirovať,“ dodal Jozef Božik.
Účastníkom medzinárodného kolokvia Komunálna samospráva ako katalyzátor spoločenského prebudenia v strednej Európe bol aj primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň so svojim zástupcom Róbertom Kolárom a predseda Ružomberského združenia mesta a obcí a starosta obce Bešeňová Martin Baran.