Sobota 08.08.2020
Dnes má meniny 
Oskar
°C
11.01.2020 01:15

Na Zemplíne budú v roku 2020 platiť za odpad najviac Vranovčania


Ilustračná snímka (tasr).


Zmenu sadzby poplatkov za zvoz a likvidáciu komunálneho odpadu (KO) zaznamenali takmer všetky okresné mestá na Zemplíne. Výnimkou sú Medzilaborce, kde sa poplatok nezmenil a je aj dlhodobo najnižší. Predstavuje sumu 13 eur na osobu a rok.


Naopak, obyvatelia Vranova nad Topľou siahnu pri platbe za odpad do svojich peňaženiek najhlbšie. Samospráva tam vyrubuje ročnú sadzbu za KO vo výške 30,70 eura na osobu. Vyplýva to zo všeobecne záväzných nariadení, ktoré samosprávy prijali v závere minulého roka.       

Sadzbu za likvidáciu KO zvýšila vranovská samospráva najviac, poplatok vo výške takmer 31 eur predstavuje jej nárast o osem eur na osobu. Sedemeurové zvýšenie čaká v roku 2020 na obyvateľov dolnozemplínskych Sobraniec, kde budú po novom platiť za odpad 25 eur ročne oproti predchádzajúcim 18 eurám. Ročný poplatok majú vyšší v Michalovciach, predstavuje sumu 29 eur, avšak oproti minulosti sa sadzba zvýšila o necelé štyri eurá. Sninská samospráva určila ročnú výšku poplatku za KO po novom na sumu 20,40 eura, Sninčania si tak priplatia o štyri eurá viac ako v roku 2019. O šesť eur ročne viac budú za odpad platiť Humenčania, sadzba na osobu a rok tam však predstavuje len 19,50 eura. Metropola horného Zemplína tak má po Medzilaborciach druhý najnižší poplatok za KO v rámci regiónu.      

 Zvýšenie sadzieb za zvoz a likvidáciu KO zaviedli zemplínske okresné samosprávy, rovnako ako ostatné slovenské samosprávy, prijatím nových všeobecne záväzných nariadení. Reagovali tak na zmenu legislatívy, ktorá upravuje poplatok za skládkovanie KO v závislosti od miery jeho separovanosti. Úroveň vytriedenia sa v každej z okresných samospráv na Zemplíne pohybuje v rozmedzí 40 až 50 percent.    

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.03.2017
Humenné podporuje svojich obyvateľov v recyklácii odpadu
Humenská samospráva podporuje občanov v recyklácii odpadu v meste. Za získané finančné prostriedky z Recyklačného fondu nakúpi obyvateľom 3000 setov tašiek určených na vybrané druhy separovaného odpadu a 7500 balení kuchynských utierok.
viac
23.08.2018
Vláda schválila zvýšenie poplatkov za skládkovanie odpadu
Minister životného prostredia László Sólymos získal podporu vlády v prípade návrhu nového zákona o poplatkoch za uloženie odpadov, ktorý by mal platiť od 1. januára 2019.
viac
29.10.2019
Zvýšenie poplatku za odpad o šesť eur podľa riaditeľa TS stačiť nebude
Zvýšenie miestnych daní a poplatkov za komunálny odpad schválili humenskí poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ) prijatím všeobecne záväzného nariadenia na svojom zasadnutí v stredu 23. októbra.
viac
16.06.2020
Pripravuje sa prijatie nového štandardu zberu komunálnych odpadov
Do konca júna by mali prejsť medzirezortným pripomienkovaním všetky zmeny, ktorými bude doplnená vyhláška envirorezortu č. 371/2015 Z.z. Na jej základe sú podľa novej vyhlášky pripravené niektoré ustanovenia o odpadoch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.28 %