Štvrtok 29.07.2021
Dnes má meniny 
Marta
°C
11.03.2020 10:30

Na Železnej studničke narátali ochranári 18 netopierov


Podkovár malý. Snímka zdroj: (biomonitoring.sk).


Na Železnej studničke v Bratislave narátali ochranári 18 netopierov. Tohtoročná zima sa odzrkadlila na rodovom aj druhovom zložení netopierov. Uviedol to Michal Noga z mimovládnej organizácie Saola - ochrana prírody.


„V Malých Karpatoch sú štôlne alebo jaskyne, kde máte na jednom mieste 200 až 300 netopierov. Celkovo sa v Malých Karpatoch za zimu sčíta niekedy i vyše 1000 netopierov, ale výsledky z tohto roku ešte nemáme,” povedal Noga.

Vojenské bunkre na Železnej studničke sú miestom, kde v tme a tichu trávia netopiere zimu. Ochranári pri sčítaní zaznamenali druhy ako podkováre malé a ucháče svetlé. „Nezaznamenali sme druhy, ktoré do podzemia prichádzajú až počas silných mrazov. Zimu pravdepodobne prečkali v stromových dutinách,” povedal Noga. Dodal, že bunkre sú špecifické úkryty, ale majú len lokálny význam a ochranári ich využívajú pri environmentálnej výchove.

Netopiere sú počas spánku citlivé na vyrušovanie. Opakované prebúdzanie ich podľa Nogu stojí veľa síl, ktoré im potom chýbajú na jar. „Môže sa dokonca stať, že zoslabnuté jedince na jar uhynú, ale na vyrušované miesta sa budúcu zimu už nevrátia,” vysvetľuje Noga. Dodáva, že práve preto v rámci projektu Živé podzemie v spolupráci s Mestskými lesmi v Bratislave najvýznamnejšie lokality uzavreli. „Zabráni sa tak neúmyselnému rušeniu chránených živočíchov a zároveň sa eliminuje riziko úrazov návštevníkov, hromadeniu odpadkov či iných neželaných javov v rekreačných lesoch Bratislavy,” hovorí Noga.

Ochranár tiež podotkol, že netopiere sa na Železnej studničke sčítavajú od roku 1996. Mestské lesy v rámci environmentálnej výchovy ponúkajú pre deti exkurziu do bunkrov aj s odborným výkladom. V letnom období organizujú sčítavanie migrujúcich netopierov za súmraku, ako priblížila lesná pedagogička z Mestských lesov v Bratislave Jana Znášiková.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.08.2018
Mestské lesy v Bratislave ponúkajú relaxačný pobyt v novozriadenom apidomčeku
Obľúbená rekreačná lokalita Bratislavčanov, ktorou je bratislavský lesopark, je od začiatku jari bohatšia o ďalšiu atrakciu.
viac
12.11.2018
Bunker nad Klepáčom bude prístupný pre verejnosť
Bunker nad Klepáčom, ktorý sa nachádza v lokalite lesoparku Železná studnička v Bratislave, v nedeľu sprístupnia pre verejnosť. Jeho otvorenie je plánované na 11.00 h na kopci nad mlynom Klepáč. TASR o tom informoval predseda občianskeho združenia Bunkre Lukáš Vladovič.
viac
05.01.2021
V mestských lesoch sprístupnili novú turistickú a bežeckú trasu
V bratislavských mestských lesoch sprístupnili novú turistickú a bežeckú trasu. Tri kilometre dlhý úsek vedie od Sparísk nad Peknou cestou v smere na Biely kríž. Na sociálnej sieti o tom informujú Mestské lesy v Bratislave.
viac
18.03.2021
Nové Mesto hľadá realizátora odstránenia skeletu Snežienky
Bratislavské Nové Mesto hľadá realizátora odstránenia skeletu bývalej výletnej reštaurácie Snežienka v rekreačnej lokalite na Železnej studničke. Výzvu na predloženie ponúk zverejnila mestská časť v stredu vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.72 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.43 %