Podkovár malý. Snímka zdroj: (biomonitoring.sk).
Na Železnej studničke v Bratislave narátali ochranári 18 netopierov. Tohtoročná zima sa odzrkadlila na rodovom aj druhovom zložení netopierov. Uviedol to Michal Noga z mimovládnej organizácie Saola - ochrana prírody.
„V Malých Karpatoch sú štôlne alebo jaskyne, kde máte na jednom mieste 200 až 300 netopierov. Celkovo sa v Malých Karpatoch za zimu sčíta niekedy i vyše 1000 netopierov, ale výsledky z tohto roku ešte nemáme,” povedal Noga.
Vojenské bunkre na Železnej studničke sú miestom, kde v tme a tichu trávia netopiere zimu. Ochranári pri sčítaní zaznamenali druhy ako podkováre malé a ucháče svetlé. „Nezaznamenali sme druhy, ktoré do podzemia prichádzajú až počas silných mrazov. Zimu pravdepodobne prečkali v stromových dutinách,” povedal Noga. Dodal, že bunkre sú špecifické úkryty, ale majú len lokálny význam a ochranári ich využívajú pri environmentálnej výchove.
Netopiere sú počas spánku citlivé na vyrušovanie. Opakované prebúdzanie ich podľa Nogu stojí veľa síl, ktoré im potom chýbajú na jar. „Môže sa dokonca stať, že zoslabnuté jedince na jar uhynú, ale na vyrušované miesta sa budúcu zimu už nevrátia,” vysvetľuje Noga. Dodáva, že práve preto v rámci projektu Živé podzemie v spolupráci s Mestskými lesmi v Bratislave najvýznamnejšie lokality uzavreli. „Zabráni sa tak neúmyselnému rušeniu chránených živočíchov a zároveň sa eliminuje riziko úrazov návštevníkov, hromadeniu odpadkov či iných neželaných javov v rekreačných lesoch Bratislavy,” hovorí Noga.
Ochranár tiež podotkol, že netopiere sa na Železnej studničke sčítavajú od roku 1996. Mestské lesy v rámci environmentálnej výchovy ponúkajú pre deti exkurziu do bunkrov aj s odborným výkladom. V letnom období organizujú sčítavanie migrujúcich netopierov za súmraku, ako priblížila lesná pedagogička z Mestských lesov v Bratislave Jana Znášiková.