Piatok 10.07.2020
Dnes má meniny 
Amália
°C
06.06.2020 03:40

Na Záhorie sa vrátil vzácny vták včelárik zlatý


Včelárik zlatý (Merops apiaster). Snímka zdroj: (fotolovci.sk).


Na Záhorie sa vrátil vzácny druh vtáka včelárik zlatý. Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) v spolupráci s nadáciou Green Foundation a Štátnou ochranou prírody SR pripravilo podmienky na jeho návrat.


Projekt spočíval v úprave pieskovej steny, ktorú včelárik využíva na hniezdenie. Informovala o tom hovorkyňa BROZ-u Andrea Froncová.

Na návrat včelárika bola podľa Froncovej nevyhnutná úprava a očistenie pieskovcovej steny, ktorá bola poškodená zosuvom pôdy a náletovou vegetáciou. V týchto dňoch je už však možné pozorovať hniezdenie kolónie. Na Slovensku sa zdržia približne do začiatku septembra, keď odletia na zimu do teplejších oblastí, poznamenala Froncová. Včelárik pozornosť púta svojím výrazným sfarbením.

Poklesy jeho početnosti sa zistili na miestach, kde došlo k zničeniu hniezd alebo k strate potravy, najmä po plošnom aplikovaní pesticídov a zväčšením monokultúrnych plôch.

„Ak chceme zachovať a podporiť vzácne druhy a biodiverzitu v našom okolí, musíme sa tiež snažiť o zmiernenie používania pesticídov na poľnohospodárskych plochách, podporu tradičného hospodárenia na lúkach a pasienkoch, ale aj o obnovu alebo zachovanie prirodzenej dynamiky našich riek,“ zhodnotil predseda BROZ-u Tomáš Kušík.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.05.2016
Na Záhorí dominovali legislatívne témy
V stredu 23. marca sa v priestoroch Kultúrno-osvetového centra na Holíčskom zámku konal 27. snem Združenia miest a obcí Záhorie. Na rokovaní po prvý raz chýbal zástupca mesta Malacky, ktoré v združení minulý rok pozastavilo svoje členstvo.
viac
28.08.2017
Dočasný zákaz vstupu do časti vojenských lesov na Záhorí sa ruší
Ministerstvo obrany (MO) SR a Vojenské lesy a majetky rušia dnešným dňom od 19. hodiny dočasný zákaz vstupu do časti lesov vo Vojenskom obvode (VO) Záhorie. Ten bol vyhlásený 3. augusta z dôvodu pretrvávajúcich vysokých teplôt, a teda zvýšeného rizika vzniku požiarov.
viac
04.05.2020
V Petržalke rozkvitnú lúky
V Petržalke pribudne prvá kvitnúca lúka, a to v lokalite medzi Veľkým Draždiakom a Chorvátskym ramenom. Iniciatíva vzišla zo spolupráce mestskej časti a Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ).
viac
08.06.2020
Projekt Game On! má zvýšiť povedomie mladých o klimatickej zmene
Zvýšenie povedomia mladých ľudí o klimatickej zmene a ich motivovanie k zmene životného štýlu je cieľom projektu "Game on! - V hre je naša budúcnosť. Zastavme zmenu klímy!".
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %