Ilustračná snímka.
Na Slovensku sa ročne predá asi miliarda PET fliaš. Problém nápojových obalov spočíva v ich životnosti. Za krátky čas sa stávajú odpadom, pričom doba ich rozkladu je až 500 rokov. Uvádza to Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) v rámci marcovej výzvy vzdelávacej kampane Zatoč s odpadom.
Agentúra tvrdí, že dlhodobým problémom je nízka miera recyklácie plastov. "V roku 2018 sa v Európe vyprodukovalo takmer 61,8 milióna plastov, z toho PET tvorilo necelých osem percent," uviedla. Recykluje sa okolo 30 percent plastov. Väčšina podľa SAŽP stále končí na skládkach a v oceánoch, alebo v spaľovniach, kde sa energeticky využije.
Európska legislatíva požaduje zber 90 percent plastových obalov do roku 2029, nemá však stanovený cieľ na plechovky. Slovenská legislatíva stanovuje cieľ zberu 90 percent plastových obalov do roku 2027 a 90-percentný zber plechoviek do roku 2029, približuje.
"Tak, ako v prípade ostatných obalov, aj v prípade tých nápojových platí, že recyklácia nie je ideálnym a jediným riešením. Tým najdôležitejším je predchádzať ich vzniku a o dôsledkoch uvažovať už pred samotnou kúpou nápoja," tvrdí SAŽP.
Zdôrazňuje preto hľadanie iných alternatív. "V súčasnosti máme na trhu kvalitné nerezové, sklenené alebo bambusové fľaše, poháre i slamky. Mnohé mestá dokonca majú automaty na mlieko a bezobalové obchody," poukazuje agentúra.
Zároveň pripomína, že od 1. januára na Slovensku funguje zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Od minulého roka sú zase zakázané jednorazové plastové výrobky, ako napríklad tyčinky do uší, taniere, príbory, slamky, poháre na nápoje či nádoby na potraviny.