Streda 08.02.2023
Dnes má meniny 
Zoja
°C
19.09.2022 09:30

Na sídliskovom mestskom pozemku v Topoľčanoch vznikne nový ovocný sad


Ilustračná snímka: (tasr).


V Topoľčanoch vznikne tradičný ovocný sad so vzácnymi starými odrodami stromov. Sad vznikne v rámci projektu Zelený sad, za ktorým stojí občianske združenie (OZ) Živica.


Mesto Topoľčany sa do projektu zapojilo ponukou dvoch veľkých sídliskových pozemkov a uspelo v konkurencii 64 obcí a miest z celého Slovenska. Okrem vedenia obcí prejavilo záujem aj viacero občianskych združení, univerzít, farností i súkromných osôb, informoval projektový manažér Živice František Cimerman.

Cieľom projektu Zelený sad je nielen možnosť skrášliť a zvýšiť úžitkovú hodnotu verejného priestoru, ale tiež posilniť ich miestnu odolnosť voči klimatickej zmene. Do Topoľčian sa vrátia miznúce tradičné odrody, najmä jablone a hrušky, v podobe sadu s prvkami permakultúrneho dizajnu, čo podporí aj ochranu biodiverzity v regióne.

V nasledujúcich týždňoch vytvoria zástupcovia Živice a mesta Topoľčany konkrétny plán a dizajn ovocného sadu v jednej z navrhovaných lokalít. Pozostávať bude z minimálne 15 vzrastlých stromov z ovocinárskej škôlky starých a krajových odrôd, ako aj ďalších jedlých kríkov a trvaliek. Samotná výsadba sa uskutoční v novembri. K vysadenej zeleni pribudnú aj náučné tabule a označenia drevín s popisom.

Kompletnú realizáciu výsadby zafinancuje súkromná poisťovňa, čo v plnej miere pokryje nákup stromov, počiatočnú starostlivosť o ne a celkovú réžiu zo strany OZ Živica, spojenú s výzvou a výsadbou.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.06.2016
Radnica zakladá s miestnymi firmami Radu riaditeľov regiónu Vráble
Majitelia, konatelia a riaditelia firiem, ktoré pôsobia vo Vrábľoch zakladajú spolu s mestom združenie, v rámci ktorého sa budú stretávať a spolupracovať.
viac
11.11.2021
V skanzene vysadili unikátny ovocný sad
V Múzeu liptovskej dediny v Pribyline zasadili ovocné stromy historických odrôd. Ide o jediný sad svojho druhu na území skanzenov Slovenska. TASR o tom informoval riaditeľ správcovského Liptovského múzea Michal Kovačic s tým, že stromy vysadili v spolupráci s tímom ovocinárov.
viac
21.06.2022
Mesto hľadá miesto na ovocný sad so vzácnymi starými odrodami
Mesto Topoľčany sa zapojí do projektu Zelený sad. Bude ho tvoriť 30 drevín. Pôjde predovšetkým o staré vzácne odrody jabloní, hrušiek a jedlých trvaliek.
viac
14.11.2022
Nový unikátny sad ponúkne staré odrody ovocia
V Topoľčanoch v pondelok začali vysádzať nový komunitný ovocný sad, ktorý budú tvoriť predovšetkým vzácne staré a krajové odrody. Podľa radnice ide o unikátny projekt, ktorý je na Slovensku prvým svojho druhu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.56 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.03 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.41 %