Sobota 06.06.2020
Dnes má meniny 
Norbert
°C
14.09.2019 06:10

Na obnove amfiteátra v Budimíre pracujú zamestnanci obecného sociálneho podniku


Ilustračná snímka, zdroj: vopz.sk


Niekdajší amfiteáter v miestnom parku v obci Budimír v okrese Košice-okolie obnovujú. Ako pre TASR povedal starosta Vojtech Staňo, chátrať začal približne v 80. rokoch minulého storočia.


Na jeho rekonštrukcii pracujú zamestnanci Budimírskych služieb, ktoré sú od júla registrované ako obecný sociálny podnik.      

„Tento rok sme sa dostali do výraznejšej podoby - po vyčistení od odpadu a nánosov, ktoré tam boli, sme odkryli staré torzo amfiteátra. Celé sa to nanovo vybetónovalo,“ povedal s tým, že súčasťou majú byť aj kulisy z opracovaného dreva s ľudovým motívom. Cieľom je priblížiť sa pôvodnému vzhľadu amfiteátra. Staňo dodal, že jeho fotografie sa nezachovali, a preto do obnovy zapájajú aj svoju fantáziu.      

„Stále preferujeme, aby sa tu prezentovala regionálna kultúra, ktorá tu je,“ povedal s tým, že v amfiteátri by sa mohli prezentovať napríklad folklórne súbory z okolitých obcí. „Väčšinou v nich pôsobia dôchodcovia, ktorí nám ešte tú kultúru predstavujú v takej podobe, ako bola kedysi – kroje, piesne tance. Chceli by sme to udržať,“ vysvetlil starosta s tým, že v amfiteátri odhaduje kapacitu miest na sedenie približne pre 150 ľudí.      

Revitalizácia tohto priestoru doposiaľ stála približne 17.000 eur. Väčšinu peňazí tvoril regionálny príspevok, ktorý obec získala na vlaňajšom výjazdovom rokovaní vlády. Obec do projektu investovala približne 3000 eur. „Verím, že na budúci rok nájdeme ešte nejakú finančnú injekciu. Budeme potrebovať ešte nejakých 15.000 eur,“ spresnil. Verí, že amfiteáter by už mohli využiť na budúcoročné oslavy 110. výročia založenia Dobrovoľného hasičského zboru v Budimíre.      

Ako povedal, práce na obnove realizujú zamestnanci obecného sociálneho podniku. V závere augusta ho tvorilo 12 ľudí. Po zastabilizovaní kádra chce obec prijímať mladých ľudí, ktorí by získali pracovné návyky a následne sa vedeli uplatniť na trhu práce.     

 Sociálne podniky vníma pozitívne, no ako hovorí, na druhej strane je to aj 'trápenie'. „Dostanete človeka, ktorý je takzvane úplne surový, čo sa týka výkonu niektorého z remesiel. Vašou úlohou je dostať toho pracovníka do takej podoby, že ho ovláda od A po Z,“ uzavrel starosta s tým, že v tomto sociálnom podniku obec plánujú vytvoriť nové podmienky, a to tak, aby si remeselnícku činnosť jeho pracovníci osvojili v období dvoch až troch rokov.   

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.06.2016
Považská Bystrica investuje do obnovy amfiteátra 23 500 eur
Považskobystrická samospráva zrekonštruuje prírodný amfiteáter v miestnej časti Praznov. Pôvodné staré pódium nahradí drevená trámová konštrukcia s betónovým pódiom s drevenou podlahou, zastrešia ho drveným krovom.
viac
26.09.2016
Projekt obnovy hradov zamestnal v tomto roku 602 uchádzačov o prácu
Do národného projektu "Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva“ sa v tomto roku zapojilo 39 zamestnávateľov, ktorí vytvorili 602 pracovných miest. Informovala o tom hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR ) Jana Lukáčová.
viac
21.02.2019
Samospráva chce zveľadiť areál Šťavica, v pláne je i obnova amfiteátra
Výsadba zelene, obnova amfiteátra, postavenie tanečného altánku a vytvorenie lezeckej steny. To sú zámery samosprávy mesta Tisovec v okrese Rimavská Sobota, ktoré chce v blízkej i vzdialenejšej budúcnosti realizovať pri obnove prírodného areálu Šťavica s prameňom minerálnej vody.
viac
28.12.2019
Mestský sociálny podnik sa bude venovať stavebným prácam a výrobe paliet
Sociálny podnik mesta Svidník, ktorého založenie na poslednom rokovaní schválili mestskí poslanci, sa bude venovať drobným stavebným prácam, výrobe paliet na kúrenie a ďalším činnostiam.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.83 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %