Snímka zdroj: (archív mesta).
Tri nové digitálne informačné tabule sprístupnili pred sviatkom Všetkých svätých na Národnom cintoríne v Martine. Informovala o tom hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová.
"Národný cintorín v Martine je unikátnou kultúrnou pamiatkou, ktorá má historický význam pre Slovensko a Slovákov. Každoročne ho navštívia školské zájazdy, ľudia z celého Slovenska, ktorí chcú vidieť miesto posledného odpočinku tých, ktorí zásadným spôsobom ovplyvnili naše dejiny. Či už z politického, kultúrneho alebo spoločenského hľadiska. Chceme ísť s dobou, preto sme tam umiestnili digitálne tabule," povedal primátor Martina Andrej Hrnčiar.
Nové tabule podľa neho jednoznačne sprehľadnia orientáciu na Národnom cintoríne a zároveň ponúknu unikátne inovácie vo forme interaktívnych informácií. "Kvôli novým informačným tabuliam bola vytvorená nová webová stránka o Národnom cintoríne a samostatný dizajn, optimalizovaný pre dotykové obrazovky. Obsah je rozdelený na tri časti – informácie o osobnostiach pochovaných na Národnom cintoríne, informácie o výnimočných náhrobníkoch a informácie o pamätníkoch," uviedol Hrnčiar.
V databáze nových tabúľ sú informácie o 540 osobnostiach, viac ako 200 náhrobníkoch a jednom pamätníku. "Projekt tvorby a inštalácie interaktívnych tabúľ stál celkovo takmer 85.000 eur a bol financovaný z dotácií Ministerstva kultúry Slovenskej republiky (SR), Ministerstva financií SR a zo zdrojov rozpočtu mesta Martin. Objekty info panelov disponujú modernou technológiou s dotykový displejom, obrazovkou LCD 46" a dizajnom, ktorý zodpovedá historickému charakteru cintorína. Panely sú vybavené rôznymi bezpečnostnými prvkami, vrátane kamerového dohľadu," dodala hovorkyňa mesta Martin.
Národný cintorín založili koncom 18. storočia, pôvodne ako mestský cintorín. Pretože Martin sa neskôr stal centrom národnej kultúry Slovákov, posledné miesto odpočinku na ňom našli postupne mnohí národovci, a tak získal celonárodný význam. V roku 1967 vyhlásili Národný cintorín za národnú kultúrnu pamiatku.