Streda 19.01.2022
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
°C
15.06.2016 01:32

Na fiľakovskom hrade si zmerajú sily rytieri


Návštevníci v dobovom oblečení budú mať zľavu na vstupné.


Posledný júnový víkend sa fiľakovský hrad prenesie do dôb dávno minulých.


V dňoch 25. – 26. júna 2016 sa uskutočnia v poradí už XVII. Fiľakovské historické hradné hry, ktoré sa v réžii Hradného múzea vo Fiľakove konajú po prvýkrát.

V sobotu od 10. hodiny čaká záujemcov tradičný remeselnícky jarmok na Podhradskej ulici s ručne aj priemyselne vyrobeným tovarom a pečenými dobrotami. O 13. hod. sa otvára hradné nádvorie s prekážkovou dráhou, historickými hračkami a stredovekým šašom pre najmenších, ale deti si budú môcť vyskúšať aj šermovanie, maľovanie štítov, či dobové účesy so zapletanými stužkami počas celého dňa.

V rámci hlavného programu od 15. hod. si návštevníci môžu vychutnať atmosféru pravého „Rytierskeho turnaja“ (1. blok podujatia), spestreného stredovekými tancami, sokoliarskym predstavením a točením vlajkami. Program „V tieni tureckého polmesiaca“ (2. blok podujatia) naopak oživí historické udalosti zo 16. stor., spojené s osudom hradu počas takmer 40 ročnej tureckej okupácie. Jednotlivé ukážky hajdúchov, husárov a janičiarov ukončí rekonštrukcia dobytia a oslobodenia hradu spod tureckej nadvlády.

Tých, ktorí chcú zažiť pravú „Stredovekú zábavu“ (3. blok podujatia), čaká večer od 19:30 menšie pohostenie v sprievode dobovej hudby, výuka stredovekých tancov, bosorácky proces a ohňová show. Medzi jednotlivými blokmi programu si záujemcovia môžu pozrieť ukážky kováčstva a streľby z dobových zbraní a tí statočnejší môžu navštíviť aj dobovú krčmu v kazemate počas celého dňa.

Vstupné na celodenné podujatie je v cene vstupenky do Hradného múzea: 27 – 62 rokov 3 eurá, pre 7 – 26 ročných ako aj 62 – 70 ročných 1,50 eur, pre deti do 6 rokov a dôchodcov nad 70 rokov zdarma. Pre návštevníkov oblečených v dobovom kostýme je pripravená zľavnená vstupenka!

V nedeľu, 26. júna 2016, sa na hrade koná „X. Medzinárodná súťaž v historickej lukostreľbe“ o titul „Lukostrelec Novohradu“ a hodnosť „Obranca Fiľakovského hradu“ v réžii OZ Koháry Fiľakovo, spoluorganizátora podujatia. Detaily o registrácii nájdete na webovej stránke www.hradfilakovo.sk, alebo na facebookovej stránke Fiľakovské historické hradné hry - Füleki Történelmi Várjátékok.

Podujatie sa uskutoční s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky – program Kultúra národnostných menšín 2016, Banskobystrického samosprávneho kraja a mesta Fiľakovo.

 

Autor: (ts)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.11.2016
Festival umeleckej tvorby o horách predstavuje program
Horský internetový klub (HIK) v spolupráci s mestom Ružomberok, Zväzom slovenských fotografov a cestovateľským portálom Infoglobe organizujú v poradí už 9. ročník medzinárodného festivalu umeleckej tvorby o horách – HORALFEST 2016.
viac
18.05.2017
Noc múzeí a galérií vo Fiľakove
Hradné múzeum vo Fiľakove srdečne pozýva všetkých záujemcov na X. ročník celovečerného podujatia Noc múzeí a galérií, ktoré sa uskutoční 20. mája 2017.
viac
08.06.2018
Turci na fiľakovskom hrade!
V dňoch 16. – 17. júna 2018 sa na hrade uskutočnia XIX. Fiľakovské hradné hry, ktoré každoročne lákajú deti i dospelých. Sobotňajšie podujatie sa aj tohto roku posúva do poludňajších a večerných hodín.
viac
16.07.2019
Na hrade Brekov ožije 400 rokov stará história, verbovať budú aj deti
Historické udalosti z roku 1619 zrekonštruujú na hrade Brekov (okres Humenné) v nedeľu (21. 7.) v rámci Drugethovských hradných slávností. Do bitky medzi vojakmi grófa Juraja III. Drugetha a vojskom kniežaťa Gabriela Bethlena budú šermiari verbovať aj malých návštevníkov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.63 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %