Štvrtok 30.11.2023
Dnes má meniny 
Ondrej, Andrej
°C
28.10.2022 03:20

Na Bielej púti urobili priechod pre migrujúce obojživelníky


Ilustračná snímka: (tasr).


Bezpečná trasa pre migrujúce obojživelníky pribudla na prístupovej komunikácii na Bielu púť v Demänovskej Doline. Tamojšie horské stredisko za nový priechod zaplatilo 46 000 eur.


Cieľom je zabrániť úhynu žiab pod kolesami áut. Informoval o tom Marián Galajda zo spoločnosti Tatry mountain resorts, ktoré je prevádzkovateľom strediska.

Vodná nádrž Biela púť je na jar cieľom migrácie žiab zo širokého okolia. "Obojživelníci budú zvodmi nasmerovaní do vybudovaného bezpečného žľabu popod obslužnú komunikáciu a následne do ďalšieho priestoru pod hlavnou cestou. Ten im vďaka premosteniu umožní bezpečnú trasu k nádrži s vodou a späť k lesu," priblížil riaditeľ strediska Jiří Trumpeš.

V najfrekventovanejšom úseku pri zvodidlách inštalovali 250 zvodových stien spevnených oceľovými výstuhami. Zároveň odfrézovali časť cesty, do ktorej uložili žľab, umožňujúci bezpečný priechod obojživelníkov popod cestu.

Miroslav Králik zo zhotoviteľskej spoločnosti podotkol, že oproti obyčajným žľabom majú tieto väčší prierez, a to 500 krát 500 milimetrov. Žľab tak bude pevnejší. "Živočíchy v ňom nebudú pociťovať otrasy a bude sa aj ľahšie čistiť od prípadných nánosov," doplnil.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.10.2017
Biela noc aj tento rok v regióne
Aj tento rok ozvláštnia ulice Bratislavy, ale aj budovy, nádvoria, parky, stanice, mosty, nábrežia, plavárne, parkoviská ako aj ďalšie zaujímavé a menej známe priestory rôzne svetelné konštelácie, ktoré prinesie už tento víkend vizuálny festival súčasného umenia Biela noc 2017.
viac
23.05.2018
Na Dni priateľstva sa opäť stretnú Slováci a Ukrajinci
Tradičné priateľské stretnutie predstaviteľov z východného Slovenska a Zakarpatskej oblasti Ukrajiny sa bude konať v sobotu 26. mája na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom (okr. Sobrance).
viac
08.07.2019
Levoča: Odpustovou svätou omšou vyvrcholila najstaršia slovenská púť
Slávnostnou odpustovou svätou omšou, ktorú celebroval poľský kardinál Stanislaw Rylko, v nedeľu vyvrcholila najväčšia a zároveň najstaršia púť na Slovensku na Mariánsku horu pri Levoči.
viac
13.08.2022
V nedeľu sa v Hlohovci bude konať tradičná Zámska púť
Tradičná slávnostná púť Hlohovčanov Zámska púť sa bude po roku konať v nedeľu 14. augusta. Povedie v sprievode dychovej hudby od 8.40 h od Kostola sv. Michala Archanjela na námestí na zámok, kde sa na nádvorí uskutoční slávnostná omša.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %