Nedeľa 05.05.2024
Dnes má meniny 
Lesia, Lesana
°C
02.03.2022 04:15

MŽP pripravuje legislatívu, ktorá prispeje k účinnejšej ochrane vodných tokov


Ilustračná snímka.


Envirorezort v súvislosti s infringementom (porušením, pozn. TASR) vo veci výstavby malých vodných elektrární pripravuje legislatívne zmeny. Majú prispieť k účinnejšej ochrane vodných tokov.


Uviedlo to tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Svetový fond na ochranu prírody (WWF Slovensko) tvrdí, že SR pri stavbe malých vodných elektrární a pri výbere miest pre ich stavbu nepostupovala v súlade so smernicami Európskej únie.

"Ministerstvo vníma rozhodnutia Európskej komisie (EK) prijaté v súvislosti s porušením právnych predpisov v oblasti životného prostredia. V oblasti výstavby malých vodných elektrární a odstraňovania problematických stavieb ide o zdedené problémy predchádzajúcich vládnych garnitúr," tvrdí.

Tlačové oddelenie priblížilo, že rezort pripravil Vodný plán Slovenska a Koncepciu vodnej politiky. Súčasťou dokumentov majú byť opatrenia, ktoré môžu oslobodiť rieky a ochránia ich pred priečnymi stavbami na vodných tokoch. Ide predovšetkým o malé vodné elektrárne, ktoré by poškodzovali vodný ekosystém a životné prostredie.

"Nová Koncepcia vodnej politiky má ambíciu zásadne zmeniť náš prístup k vode. Pozornosť sústredí na revitalizácie a v prípade malých vodných elektrární počíta s vypracovaním nového plánu lokalít, ktorý by zohľadnil dosahy na životné prostredie," hovorí riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann. Organizácia verí, že tento plán sa vypracuje a posúdia sa všetky aspekty.

WWF ako riešenie vidí zrušenie súčasných štátnych plánov na výstavbu malých vodných elektrárni, dodatočné prehodnotenie ekologických dopadov stojacich stavieb a úpravy či odstránenie tých, pri ktorých poškodenie prírody presahuje prínosy.

Komisia upozorňuje, že Slováci vykonali posúdenie len pri štyroch z 37 malých vodných elektrární uvedených v slovenskom národnom pláne. SR nevykonala environmentálne posúdenia pri projektoch niekoľkých malých vodných elektrární, ktoré už postavili, čo vyžaduje smernica EÚ o posudzovaní vplyvov na životné prostredie z roku 2000 a smernica o biotopoch z roku 1992.

Slovensko má dva mesiace na to, aby na formálnu výzvu Komisie odpovedalo a nedostatky vyriešilo. Ak EK nedostane uspokojivú odpoveď, môže rozhodnúť o vydaní odôvodneného stanoviska.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.11.2016
Banská Bystrica hovorí stop malým vodným elektrárňam
Problematika malých vodných elektrární (MVE) na rieke Hron rezonuje v Banskej Bystrici dlhodobo. Dotýka sa nehnuteľností, majetku obyvateľov i kvality životného prostredia.
viac
14.10.2020
Envirorezort by mal mať v roku 2021 k dispozícii 601 miliónov eur
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR by malo mať v roku 2021 k dispozícii 601 miliónov eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na nasledujúce roky, ktorý v stredu schválila vláda.
viac
10.06.2021
Slovensko má nový geopark
Slovenské jaskyne sú svetoznáme, ale menej sa vie o geoparkoch. Tieto územia slúžia vo svete ako moderný nástroj cestovného ruchu a nového spôsobu využitia voľného času.
viac
29.03.2023
Na obnovu vodných tokov je z plánu obnovy vyčlenených 62,4 milióna eur
Revitalizáciou má prejsť celkovo 97 kilometrov vodných tokov v čiastkových povodiach riek Bodrog, Dunaj, Hron, Morava a Váh. Ukončené majú byť do roku 2026. Uviedlo to tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.78 %