Sobota 27.11.2021
Dnes má meniny 
Milan
°C
16.10.2021 08:40

MŽP odmieta tvrdenie, že nepočúva obce pri presadzovaní ochrany prírody


Snímka zdroj: Odpady-portal.sk


MŽP SR odmieta tvrdenie starostov, že nepočúva hlas samospráv pri presadzovaní záujmov ochrany životného prostredia. Informovalo o tom tlačové oddelenie MŽP v reakcii na kritiku niektorých starostov, ktorí hovoria o likvidácii slovenských regiónov. Vyzvali ho tiež k rokovaniam.


Tvrdenia starostu obce Dvory nad Žitavou Branislava Becíka o nekomunikácii envirorezortu sú podľa MŽP nepravdivé. "Vedenie MŽP SR pravidelne cestuje po regiónoch Slovenska a diskutuje s primátormi a starostami o najpálčivejších problémoch. Navyše, MŽP SR nedostalo do dnešného dňa výzvu na stretnutie za okrúhly stôl," konštatuje tlačové oddelenie.

Približne 60 starostov v piatok na tlačovej konferencii kritizovalo aj rozširovanie chránených území Natura 2000. "Už pri vstupe do Európskej únie sme sa zaviazali k určitým cieľom v oblasti ochrany prírody. V minulosti, keď sa niektoré najcennejšie biotopy zapisovali do siete európskych chránených území, spravidla šlo o také, ktoré sme už chránili," podotkol štátny tajomník MŽP Michal Kiča s tým, že sa to má rozšíriť aj na územia, ktoré zatiaľ nemajú zabezpečenú ochranu.       

Európska komisia (EK) podľa MŽP očakáva od Slovenska konkrétne kroky v procese dobudovania sústavy Natura 2000, nakoľko ho vníma ako dlhoročný nesplnený záväzok. Ukončenie procesu rozšírenia sústavy považuje EK za nevyhnutnosť, priblížil envirorezort. Poukazuje, že v tomto roku zverejnilo verejné vyhlášky, resp. oznamy s návrhom na zaradenie desiatky nových lokalít do národného zoznamu území európskeho významu. Rovnako doručilo verejné vyhlášky pozemkovým spoločenstvám a všetkým dotknutým obciam, ktoré ich zverejnili na svojich úradných tabuliach.       

MŽP zároveň rozumie potrebám samospráv, ktoré dlhé roky zápasia s chýbajúcou kanalizačnou a vodovodnou sieťou, nefungujúcim odpadovým hospodárstvom, a tiež chýbajúcou územnoplánovacou dokumentáciou, ktorá by určila pravidlá rozvoja miest a obcí.       

Starostovia asi 60 obcí Slovenska odmietajú likvidačný postup vlády voči samosprávam. V piatok požiadali vicepremiérku Veroniku Remišovú (Za ľudí) a šéfa envirorezortu Jána Budaja (OĽANO), aby ich prizvali za rokovací stôl k viacerým problémom. Obaja ministri podľa nich nerobia nič pre rozvoj vidieka a obyvateľov.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.05.2019
Mimovládky kritizujú, že zo zákona o ochrane prírody vypadol kľúčový bod
Z novely zákona o ochrane prírody, o ktorej má v stredu (29. 5.) rokovať vláda, vypadol zámer, aby pozemky v chránených územiach prešli do správy štátnej ochrany prírody.
viac
24.09.2019
Vodohospodári obvinenia starostov z okolia Domaše odmietajú
Slovenský vodohospodársky podnik, Odštepný závod (SVP-OZ) Košice odmieta obvinenia zo zlého hospodárenia na vodnej stavbe (VS) Domaša, ktoré vo štvrtok (19. 9.) na tlačovej konferencii prezentovali starostovia siedmich obcí z okolia Domaše.
viac
21.01.2021
ZMOS upozorňuje na riziká pri avizovaných zmenách pri vodovodoch
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) nesúhlasí s tým, aby akcie obcí vo vodárenských spoločnostiach boli prevádzané na štát, samosprávny kraj alebo na prevádzkovateľov verejných vodovodov a kanalizácií.
viac
31.03.2021
Zástupcovia obcí v okolí Veľkej Domaše požadujú od MŽP riešenie problémov
Zástupcovia siedmich obcí v okolí Veľkej Domaše apelujú na rezort životného prostredia, aby riešil problémy, ktoré ich trápia v súvislosti s vodnou nádržou. Listom sa obrátili na ministra životného prostredia Jána Budaja.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %