Zdroj: (ÚNMS SR).
Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR na svojej webovej stránke predstavil organizácie samosprávy s modelom CAF. ÚNMS SR sa ako národný korešpondent modelu CAF usiluje podporovať implementáciu modelu CAF a rozširovať základňu jeho používateľov.
- Organizáciám verejnej správy preto ponúkol možnosť zapojiť sa do národného projektu Zavádzanie a podpora manažérstva kvality v organizáciách verejnej správy, v rámci ktorého získava 15 organizácií verejnej správy možnosť za podpory CAF centra implementovať model CAF a získať titul Efektívny používateľ modelu CAF.
- Titul je platný dva roky a jeho získaním sa organizácia zaradí medzi tie európske organizácie, ktoré sa manažérstvu kvality venujú aktívne a kráčajú po ceste trvalého zlepšovania.
Celkovo boli zverejnené tri výzvy na zapojenie sa do národného projektu, pričom špecifikom poslednej z nich bolo jej zameranie na organizácie samosprávy. Cieľom bolo vytvorenie skupiny podobných organizácií, ktoré v tom istom čase čelia podobným výzvam, vďaka čomu sa môžu vzájomne porovnávať a inšpirovať sa svojimi úspechmi a dobrou praxou. V budúcnosti budú môcť tieto organizácie vytvárať aj benchmarkingové partnerstvá.
Po uzatvorení výzvy v decembri 2020 bolo do národného projektu zapojených týchto osem organizácií samospráv: Mesto Nitra, Mesto Liptovský Mikuláš, Mesto Žilina, Obec Vysoká nad Kysucou, Mesto Šaľa, Mestská časť Bratislava-Karlova Ves, Mestská časť Bratislava-Rača a Mestská časť Bratislava-Vajnory. Časť týchto organizácií začala s prípravnou fázou implementácie modelu CAF už vo februári 2021, zatiaľ čo ďalšie organizácie nastúpia na cestu s modelom CAF v apríli alebo júni 2021 podľa dohodnutého harmonogramu.
Využitím podpory ÚNMS SR je týmto organizáciám ponúknutá školiaca, konzultačná a posudzovateľská činnosť, ktorá im proces implementácie modelu CAF uľahčí a pomôže im úspešne prejsť aj Externou spätnou väzbou modelu CAF, ktorá preverí správnosť zrealizovaných krokov. Takáto spätná väzba zabezpečí získanie externého pohľadu na vykonané aktivity, a zároveň podporí aj entuziazmus potrebný pre ďalšie trvalé zlepšovanie.
Čo je vlastne model CAF?
Spoločný rámec hodnotenia je nástroj komplexného manažérstva kvality vytvorený pre verejný sektor. Je prvým európskym nástrojom manažérstva kvality vyvinutým verejným sektorom, ktorý je špeciálne prispôsobený pre potreby organizácií verejnej správy. Je to všeobecný, jednoduchý, prístupný a ľahko použiteľný model pre akúkoľvek organizáciu verejného sektora a dá sa aplikovať na národnej, regionálnej, ako aj miestnej úrovni. Zaoberá sa všetkými aspektmi organizačnej výnimočnosti a podporuje trvalé zlepšovanie.
Viac informácií TU.