Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
29.05.2024 01:05

Ministri na sneme ZMOS označili samosprávy za kľúčových partnerov


Snímka: ZMOS


Vláda vníma mestá a obce ako kľúčových partnerov pre spoluprácu. Vicepremiérka a ministerka hospodárstva Denisa Saková to deklarovala na utorkovom sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) spolu s ďalšími predstaviteľmi vládneho kabinetu.


„Každý jeden z vás už určite zaregistroval náš záujem, ochotu a spôsob komunikácie voči samosprávam, predstaviteľom miest a obcí," poznamenala Denisa Saková. Vláda chce podľa nej pôsobiť v regiónoch, stretávať sa s ľuďmi a hľadať pre nich riešenia, čo je nemožné bez spolupráce s komunálnymi politikmi.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok považuje spoluprácu so samosprávami za prínos pre každú vládnu garnitúru. Podčiarkol snahu zabezpečiť v každom regióne rovnako dostupné služby štátu. „Chceme zjednodušiť komunikáciu občanov s úradmi a zlepšiť dostupnosť služieb v duchu hesla online, rýchlo a efektívne," načrtol. Za kľúčovú prioritu označil bezpečnosť ľudí v každej obci.

Minister regionálneho rozvoja Richard Raši poukázal na aktivity ministerstva v regiónoch, ako sú regionálne snemy či rezortné dni. Potvrdil ambíciu pokračovať vo výjazdových rokovaniach vlády. Avizoval opatrenia, aby sa financie z integrovaných územných investícií rozdeľovali spravodlivo. Pripomenul aj pozitívne zmeny, ktoré má priniesť novela zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov.

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč avizoval kroky na zlepšenie fungovania Pôdohospodárskej platobnej agentúry vo vzťahu k samosprávam. Pomôcť by mal napríklad inštitút malej investície do 100 000 eur. Zo Slovenského pozemkového fondu chce vybudovať modernú, proklientsku organizáciu, vznikol tam podľa neho tím, ktorý sa venuje primárne samosprávam. Zdôraznil aj význam fungujúceho agrosektora pre regióny.

Minister práce Erik Tomáš označil ZMOS za dôležitého sociálneho partnera. Poďakoval združeniu za podporu balíka zákonov týkajúceho sa nového nastavenia minimálnej mzdy a kolektívneho vyjednávania. Verí, že spoločne zvládnu reformu financovania sociálnych služieb.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková pripomenula, že pod jej vedením sa na ministerstve začalo ZMOS prizývať k diskusiám. Potvrdila realizáciu opatrení na zabezpečenie dostatku lekárov. Medzi aktuálne témy zaradila napríklad zlepšenie optimalizácie siete nemocníc.

Minister spravodlivosti Boris Susko spomenul tému súdnej mapy. Chce nastaviť opatrenia na jej zlepšenie tak, aby sa neohrozili peniaze z plánu obnovy a zároveň sa naplnili požiadavky na prístup občanov k spravodlivosti.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.08.2020
Komuniké z 5. zasadnutia Predsedníctva ZMOS
V poradí 5. zasadnutie Predsedníctva Združenia miest a obcí Slovenska sa venovalo hlavne problematike odpadového hospodárstva a Envirofondu.
viac
27.04.2022
Stretli sa zástupcovia samospráv z Horného Považia
Pracovné rokovanie snemu Regionálneho združenia miest a obcí Horného Považia, ktoré má bezmála 50 členov, zvolal a viedol jeho predseda a primátor mesta Žilina Peter Fiabáne. Pozvanie medzi kolegov zo samospráv prijal aj predseda ZMOS Branislav Tréger.
viac
06.09.2022
Po mimoriadnom sneme sa uskutoční protestné zhromaždenie pred úradom vlády
Zástupcovia samospráv sa zídu na poslednom sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) pred októbrovými komunálnymi voľbami. V rámci dvojdňového programu (7. - 8. 9.) plánujú starostovia a primátori vystúpiť na protestnom zhromaždení.
viac
08.09.2022
ZMOS: Partnerstvo zo strany vlády bolo deklarované, nie však účinné
Partnerstvo zo strany vlády bolo deklarované, no nebolo účinné. Na 33. sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na to upozornil predseda samosprávneho orgánu Branislav Tréger.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %