Pondelok 27.06.2022
Dnes má meniny 
Ladislav, Ladislava
°C
17.06.2022 02:25

Mesto zintenzívňuje zásahy proti komárom, rady má aj pre záhradkárov


Ilustračná snímka.


Hlavné mesto zintenzívňuje zásahy proti komárom, liahnutiu lariev napomáha teplo a dažde. Za posledné dva týždne zasiahlo na viac ako 80 lokalitách po celej Bratislave, najmä v prípade stojatých vôd po výdatnejších dažďoch.


Mesto však upozorňuje, že komáre sa neliahnu len v záplavových územiach či periodických mlákach, ale aj v záhradkách. Ich majiteľom pripomína, aby na to nezabúdali a vykonávali v nich pravidelne potrebné opatrenia.

"Sudy, vedrá, plechovky, pneumatiky, krhličky, mištičky pod kvetináčmi plné vody – všade tam sa môžu počas teplých dní po dažďoch vyliahnuť stovky až tisíce komárov," konštatuje bratislavský magistrát na sociálnej sieti.

Záhradkárom preto prináša niekoľko rád. Zabúdať by nemali napríklad na sudy s vodou. Apeluje na prevenciu, teda pravidelné vylievanie vody zo sudov. Počas najteplejších dní sa totiž môžu vyliahnuť za pár dní. "Preto je dobré použiť všetku vodu zo suda na polievanie minimálne raz týždenne. Ak v sude spozorujete larvy komárov, všetku vodu použite čo najskôr na polievanie," podotýka mesto. Odporúča tiež sudy zatvárať.

Na pamäti treba mať aj to, že pred dažďom je potrebné ukryť všetko, čo môže byť potenciálnym liahniskom, prípadne pravidelne z toho vylievať vodu. Ide napríklad o vedrá, krhly, misky, plechovky, vaničky či pneumatiky. Drobné liahniská však môžu po výdatnejších dažďoch vznikať aj v nepokosených trávnatých porastoch, kde vznikajú mláky, odkiaľ sa voda dlho nevyparuje. Tráva by sa mala preto pravidelne kosiť.

Mesto Bratislava odmieta používať v boji proti výskytu komárov chemický postrek. Chemické insekticídy prinášajú podľa magistrátu totiž zdravotné riziká, majú vplyv na endokrinný systém, na plodnosť a tiež majú karcinogénne účinky. Používa preto biologický larvicíd BTI. Ubezpečuje tiež, že robí všetko pre to, aby eliminovalo čo najviac lariev komárov. Pripomína však zároveň, že aj pre charakter okolitého prostredia budú v Bratislave komáre vždy, a to aj napriek zásahom. Cieľom zásahov nie je eliminácia celej populácie komárov, ale minimalizovať ich kalamitné liahnutie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.03.2019
Župa predstavila boj proti komárom
Bratislavský samosprávny kraj včera 19. marca predstavil dokument „Monitoring potenciálnych liahnisk komárov v BSK“. Ten poukazuje na možné liahniska komárov a teda priamo na miesta, kde treba s hmyzom bojovať už v štádiu lariev.
viac
13.05.2022
Bratislava pokračuje v boji proti komárom, zasahovala na desiatkach liahnisk
Mesto Bratislava pokračuje naďalej v boji proti výskytu komárov. Od začiatku mája zasahovalo na desiatkach liahnisk v Rusovciach, Jarovciach, Čunove, Dúbravke, Devíne a Devínskej Novej Vsi.
viac
18.05.2022
Na boj proti premnoženiu komárov sú opäť pripravené aj drony
Mesto Bratislava je pripravené v boji proti premnoženiu komárov aj v tomto roku použiť drony. Na utorkovom tlačovom brífingu to oznámila námestníčka primátora hlavného mesta Tatiana Kratochvílová s ďalšími predstaviteľmi magistrátu, ktorí koordinujú zásahy proti kalamitnému premnoženiu komárov.
viac
03.06.2022
Situácia s komármi je relatívne stabilná, mesto však zasahuje neustále
Hoci je situácia v hlavnom meste v súvislosti s komármi v porovnaní s obdobím záplav aktuálne relatívne stabilná, v dôsledku zrážok a teplejšieho počasia sa objavujú viaceré aktívne liahniská.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.16 %