Nedeľa 26.05.2024
Dnes má meniny 
Dušan
°C
06.03.2024 12:52

Mesto sa pomocou dravcov snaží vytlačiť havrany do okrajových častí


Ilustračná snímka (archív ON)


Levická radnica vo februári ukončila prvú etapu plašenia havranov čiernych pomocou dravých vtákov. Ako uviedol mestský úrad, cieľom bolo zníženie počtu hniezdiacich jedincov v problémových lokalitách mesta a ich vytesnenie do okrajových častí.


Ďalšia etapa je naplánovaná na jesenné obdobie. Podľa magistrátu havrany patria do voľnej krajiny a sú jej dôležitou súčasťou. Na Slovensku sa vyskytujú havrany celoročne. "Aj keď naša hniezdna populácia na jeseň odlieta, prichádza k nám populácia havranov z pobaltských krajín a tá je oveľa väčšia," vysvetlil mestský úrad.         

Zároveň pripomenul, že havrany veľmi citlivo reagujú na zmeny podmienok v krajine a ich výskyt je tak indikátorom zdravého prostredia. "Pre ekosystém sú potrebné. Konzumujú hmyz a zelené časti rastlín, v mestách aj kuchynské odpady. Ich užitočnosť spočíva v čistení prostredia. V intravilánoch však ľuďom často prekážajú, sú hlučné a špinia. Na ich vytlačenie do okrajových častí miest sa osvedčili hlavne dravce. Vyháňanie havranov odpiľovaním stromov nie je účinné, pretože sa jednoducho presunú na iné miesto," doplnila radnica.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.11.2017
Občania môžu podporiť projekt Ozeleňme mesto Levice
Mesto Levice postúpilo do ďalšieho verejného hlasovania v rámci grantového programu Komunitné granty 2017 s podnázvom 80 000 eur pre komunity, kde to žije Nadácie VÚB.
viac
04.12.2017
Košice získali titul Európske hlavné mesto dobrovoľníctva 2019
Primátor mesta Košice Richard Raši v írskom Sligu, ktoré je aktuálnym Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva, prevzal od zástupcov Európskeho dobrovoľníckeho centra so sídlom v Bruseli titul Európske hlavné mesto dobrovoľníctva – Košice 2019.
viac
16.02.2018
Mesto vyhlásilo detskú výtvarnú súťaž, chce ňou budovať vzťah k regiónu
Levická radnica vyhlásila prvý ročník detskej výtvarnej súťaže s názvom Keď prídeš k nám. Jej cieľom je zamerať pozornosť detí na Levice a vybrať tie najzaujímavejšie miesta, s ktorými by rady oboznámili návštevníkov mesta prostredníctvom svojej výtvarnej práce.
viac
12.10.2023
Havrana čierneho sa pokúsia odplašiť z centra mesta dravce
Mesto Zlaté Moravce získalo povolenie na odplašenie havrana čierneho z centra mesta pomocou dravcov. Odplašenie havranov by sa malo realizovať v troch termínoch v mesiaci november, informoval magistrát.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %