Pondelok 27.06.2022
Dnes má meniny 
Ladislav, Ladislava
°C
21.05.2022 08:55

Mesto plánuje vybudovať nad Staromestskou ulicou plató


Na snímke uprostred primátor Bratislavy Matúš Vallo, vpravo riaditeľ sekcie tvorby mestských priestorov z MIB Marcel Dzurilla a vľavo architekt Ján Studený počas tlačovej konferencie k Programu obnovy verejných priestorov Živé miesta. FOTO TASR - Pavel Neubauer


Nad Staromestskou ulicou v Bratislave plánuje mesto vybudovať plató. Prekrytím frekventovanej cesty sa má sceliť historické centrum a vzniknúť zhruba 218 metrov dlhý a 20 metrov široký park.


Tiahnuť sa bude od Rudnayovho námestia pri Dóme sv. Martina až po zalomenie mestských hradieb na úrovni Severozápadnej bašty. Zámer v piatok predstavili zástupcovia hlavného mesta a Metropolitného inštitútu Bratislavy.       

"Momentálne sa dokončila architektonická štúdia a bude sa pokračovať vo vypracovaní časti projektovej dokumentácie," uviedol bratislavský primátor Matúš Vallo. Odhadované náklady na celú výstavbu sú približne 18 miliónov eur. Mesto preto hľadá alternatívne finančné zdroje na spolufinancovanie projektu. Napríklad z fondov určených na sanovanie dôsledkov klimatickej krízy v mestách či od donorov.       

Prekrytie Staromestskej ulice, ktoré však neobmedzí dopravu, predstavuje podľa samosprávy riešenie, keď sa jeden z najrušnejších dopravných koridorov zmení na park s podmienkami na oddych či stretávanie sa. Spojiť má zároveň v tejto časti podhradie a historické centrum, ktoré bolo v minulosti výstavbou Mosta SNP rozdelené. Cieľom je prinavrátiť pôvodnú atmosféru zašlým uliciam mesta, kde sa ľudia stretávali a korzovali, čo zmenilo až vybudovanie štvorprúdovej cesty.       

"Bratislavské centrum sa tak opäť scelí do okruhu s reprezentatívnymi verejnými priestormi. Takzvaný bratislavský ring má ohraničovať Rybné námestie, plató, Hviezdoslavovo námestie a Námestie SNP, ktoré sa v nasledujúcich rokoch revitalizuje," priblížil Vallo.       

Plató má byť podľa jeho slov zároveň najrozsiahlejšia vegetačná strecha v Bratislave, ktorá v meste zvýši rastlinnú biodiverzitu a poskytne vhodný priestor na život rôznych druhov spevavcov či opeľovačov.       

Vysadiť tam chcú 23 vzrastlých líp, brestov, agátov a 40 viackmenných druhov stromov a kríkov. Taktiež tam majú byť záhony, krovité porasty či systém vodozádržných opatrení. Hluk z dopravy sa má v tejto lokalite znížiť až desaťnásobne.       

Počíta sa aj s pobytovými schodmi v spodnej časti Židovskej ulice, detskými ihriskami, workoutovými preliezkami pre dospelých či s približne 30 bratislavskými lavičkami. Vzniknúť majú aj nové prepojenia hradného kopca a centra pre peších.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.04.2017
Bratislava spúšťa mestské fontány
Hlavné mesto začalo v piatok 21. apríla spúšťať mestské fontány a pitné fontánky. Medzi prvými budú spustené fontány v centre mesta a jeho okolí. Ďalšie budú uvedené do prevádzky postupne počas najbližších týždňov.
viac
21.01.2020
Bratislava pripravuje prvý projekt typu „reuse“
V spolupráci s bratislavským magistrátom pripravuje zberová spoločnosť OLO rozšírenie palety služieb o projekt „reuse centrum“. Má byť spustený v tomto roku.
viac
02.10.2020
Práce na rekonštrukcii Dúbravsko-Karloveskej radiály sa blížia k záveru
Obyvatelia bratislavských mestských častí Karlova Ves a Dúbravka sa čoskoro dočkajú plnohodnotného električkového spojenia s centrom.
viac
04.02.2022
V Novom Meste má vzniknúť nové zariadenie pre seniorov
Bratislavské Nové Mesto bude mať nové centrum sociálnych služieb, ktoré má poskytovať celodennú odbornú starostlivosť. Vzniknúť má v nevyužívanej budove vedľa parku Jama na Tehelnom poli.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.16 %