Na snímke uprostred primátor Bratislavy Matúš Vallo, vpravo riaditeľ sekcie tvorby mestských priestorov z MIB Marcel Dzurilla a vľavo architekt Ján Studený počas tlačovej konferencie k Programu obnovy verejných priestorov Živé miesta. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Nad Staromestskou ulicou v Bratislave plánuje mesto vybudovať plató. Prekrytím frekventovanej cesty sa má sceliť historické centrum a vzniknúť zhruba 218 metrov dlhý a 20 metrov široký park.
Tiahnuť sa bude od Rudnayovho námestia pri Dóme sv. Martina až po zalomenie mestských hradieb na úrovni Severozápadnej bašty. Zámer v piatok predstavili zástupcovia hlavného mesta a Metropolitného inštitútu Bratislavy.
"Momentálne sa dokončila architektonická štúdia a bude sa pokračovať vo vypracovaní časti projektovej dokumentácie," uviedol bratislavský primátor Matúš Vallo. Odhadované náklady na celú výstavbu sú približne 18 miliónov eur. Mesto preto hľadá alternatívne finančné zdroje na spolufinancovanie projektu. Napríklad z fondov určených na sanovanie dôsledkov klimatickej krízy v mestách či od donorov.
Prekrytie Staromestskej ulice, ktoré však neobmedzí dopravu, predstavuje podľa samosprávy riešenie, keď sa jeden z najrušnejších dopravných koridorov zmení na park s podmienkami na oddych či stretávanie sa. Spojiť má zároveň v tejto časti podhradie a historické centrum, ktoré bolo v minulosti výstavbou Mosta SNP rozdelené. Cieľom je prinavrátiť pôvodnú atmosféru zašlým uliciam mesta, kde sa ľudia stretávali a korzovali, čo zmenilo až vybudovanie štvorprúdovej cesty.
"Bratislavské centrum sa tak opäť scelí do okruhu s reprezentatívnymi verejnými priestormi. Takzvaný bratislavský ring má ohraničovať Rybné námestie, plató, Hviezdoslavovo námestie a Námestie SNP, ktoré sa v nasledujúcich rokoch revitalizuje," priblížil Vallo.
Plató má byť podľa jeho slov zároveň najrozsiahlejšia vegetačná strecha v Bratislave, ktorá v meste zvýši rastlinnú biodiverzitu a poskytne vhodný priestor na život rôznych druhov spevavcov či opeľovačov.
Vysadiť tam chcú 23 vzrastlých líp, brestov, agátov a 40 viackmenných druhov stromov a kríkov. Taktiež tam majú byť záhony, krovité porasty či systém vodozádržných opatrení. Hluk z dopravy sa má v tejto lokalite znížiť až desaťnásobne.
Počíta sa aj s pobytovými schodmi v spodnej časti Židovskej ulice, detskými ihriskami, workoutovými preliezkami pre dospelých či s približne 30 bratislavskými lavičkami. Vzniknúť majú aj nové prepojenia hradného kopca a centra pre peších.