Označenie zóny v Rakúsku.
Slovenské obce a mestá budú mať možnosť zlepšiť kvalitu ovzdušia na svojom území vytvorením takzvaných nízkoemisných zón.
Podmienky ich vyhlasovania určuje návrh vyhlášky, ktorú do medzirezortného pripomienkového konania predložilo ministerstvo životného prostredia.
Envirorezort konštatuje, že Slovensko patrí medzi európske krajiny, ktoré neplnia požiadavky na kvalitu ovzdušia. Európska komisia krajinu od roku 2008 každoročne vyzýva na prijímanie efektívnych opatrení. Zriadenie nízkoemisných zón je jedným z možných opatrení, siahol po ňom už rad európskych miest.
“Rozrastajúca sa doprava má značný podiel na zhoršenej kvalite ovzdušia aj na území Slovenskej republiky, a to predovšetkým v mestách,“ priblížilo ministerstvo hlavný dôvod legislatívne upraviť problematiku nízkoemisných zón.
Návrh vyhlášky, ktorá má začať platiť od budúceho roka, ustanovuje všeobecné podmienky pre vytváranie nízkoemisných zón. Obce ich budú môcť vymedziť všeobecne záväzným nariadením na svojom území. Začiatok a koniec zóny bude označený zvislou dopravnou značkou. Zároveň obce vymedzia vozidlá, ktoré majú vjazd zóny povolený. Tie budú musieť byť označené emisnou plaketou s uvedením príslušnej emisnej kategórie.
Okrem takýchto vozov budú môcť do nízkoemisných zón vojsť vozidlá integrovaného záchranného systému, vozidlá prepravujúce osoby zdravotne postihnuté, vojenské vozidlá a niektoré ďalšie. Obce budú môcť stanoviť, že sa obmedzenie vjazdu do nízkoemisnej zóny nevzťahuje na autá obyvateľov s trvalým pobytom v nich. Tiež budú mať možnosť povoliť dočasnú alebo trvalú výnimku pre určité vozidlá na základe žiadosti prevádzkovateľa vozidla.
V prípade, že sa niektoré zo slovenských miest rozhodne nízkoemisnú zónu na svojom území zriadiť, v platnosti môže byť najskôr 12 mesiacov po jej vyhlásení. Zámer pritom obce budú musieť prerokovať s ministerstvom životného prostredia, ktoré tiež budú následne informovať o vzniku zóny. Envirorezort bude na svojej internetovej stránke viesť zoznam nízkoemisných zón.
Vytváranie nízkoemisných zón predpokladá Stratégia pre redukciu prachových častíc PM10, ktorú schválila vláda 11. februára 2013. Vtedy uložila ministerstvám životného prostredia, vnútra a dopravy legislatívne podporiť a usmerniť obce pri vytváraní nízkoemisných zón. Pri tvorbe návrhu vyhlášky bola vytvorená pracovná skupina, ktorej členmi sú okrem zástupcov trojice ministerstiev i zástupcovia Združenia cestných dopravcov Slovenskej republiky, Únie autodopravcov Slovenska a Združenia miest a obcí Slovenska.