Štvrtok 02.05.2024
Dnes má meniny 
Žigmund
°C
25.09.2023 10:00

Medzi školákmi sa rozšírilo fajčenie elektronických cigariet


Ilustrčná snímka, zdroj: Lidovky.cz


Miera skúseností s fajčením, pitím alkoholu a dostupnosti alkoholu u pätnásťročných zostáva stále vysoká. Medzi školákmi sa rozšíril aj nový fenomén, a to fajčenie elektronických cigariet.


Vyplýva to zo štúdie Health Behaviour in School Aged Children (HBSC) Slovensko 2021/2022. Národná správa prezentuje hlavné zistenia, týkajúce sa zdravia a so zdravím súvisiacim správaním 11-, 13- a 15-ročných školákov.         

Spomedzi legálne predávaných psychoaktívnych látok dominuje užívanie alkoholu, ktoré priznala asi tretina 15-ročných respondentov (32 % chlapcov a 36 % dievčat). Obzvlášť rizikové je pitie vedúce k opitosti, ktoré uviedlo 16 percent chlapcov a 14 percent dievčat. Menej ako pätina školákov fajčila cigarety aspoň raz za mesiac. Avšak až takmer štvrtina 15-ročných školákov uviedla fajčenie elektronických cigariet v priebehu posledných 30 dní.         

"Vysoké percento školákov, uvádzajúcich fajčenie elektronických cigariet, naznačuje, že táto forma užívania nikotínu postupne nahrádza klasické formy užívania tabaku, najmä fajčenie cigariet," povedal Tibor Baška z Ústavu verejného zdravotníctva Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) v Martine. Podľa jeho slov nemáme dostatok informácií o účinkoch dlhodobého užívania a viaceré štúdie poukazujú na to, že elektronické cigarety môžu byť vstupnou bránou pre užívanie iných návykových látok.         

Od roku 2014 klesá najmä fajčenie cigariet, ukázala štúdia. Znižovanie užívania alkoholu sa však po roku 2014 zastavilo a za posledné obdobie sa výrazne nemení. Sedem percent chlapcov a päť percent dievčat vo veku 15 rokov potvrdili užívanie kanabisu aspoň raz za posledných tridsať dní, pričom nedošlo k významným zmenám od roku 2014. "Napriek tomu, že niektoré výsledky sú pozitívne, neuspokojuje nás zastavenie poklesu konzumácie alkoholu, ani pretrvávajúca dostupnosť alkoholických nápojov. Musíme naďalej zameriavať pozornosť na tento problém, najmä v zmysle účinnejšieho dodržiavania existujúcej legislatívy," zdôraznil Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva SR.         

Na otázky v štúdii odpovedalo približne 10.000 školákov. Sledované vekové obdobie 11 až 15 rokov je podľa odborníkov kľúčovým pre iniciáciu a rozvoj užívania psychoaktívnych návykových látok u mládeže vzhľadom na to, že ich výskyt výrazne stúpa s vekom a dominuje u najstarších školákov.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.03.2017
Rozšírenie prevádzky obaľovne asfaltových zmesí občania odmietajú
Obyvatelia Liptovského Mikuláša sú proti rozšíreniu prevádzky obaľovne asfaltových zmesí. Hromadnú pripomienku v rámci posudzovania vplyvu stavby na životné prostredie podpísalo 1160 občanov, nesúhlasné stanovisko vydala aj tamojšia radnica.
viac
05.12.2018
Kompetencie Štátnej školskej inšpekcie sa posilnia
Posilniť napĺňanie kompetencií Štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI) a pomôcť reforme systému výchovného poradenstva a prevencie je od januára 2019 účelom novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorú v utorok 95 hlasmi odobrili poslanci NR SR.
viac
28.09.2019
Trnavská župa rozširuje službu „autobus na zavolanie“
Trnavská župa, v spolupráci so spoločnosťou ARRIVA, spúšťa ďalšiu etapu služby autobus na zavolanie. Od 1. októbra 2019 bude autobus na zavolanie pre obce Prietrž a Rovensko k dispozícii už aj v sobotu, v nedeľu a cez štátne sviatky.
viac
06.03.2020
Rozšírenie bezzásahových území na 50 percent by stálo 11,6 milióna eur
Rozšírenie bezzásahových území na 50 percent súčasnej rozlohy národných parkov by stálo verejné financie približne 11,6 milióna eur ročne. Vyplýva to z analýzy, ktorú robil Inštitút environmentálnej politiky (IEP).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.78 %