Piatok 04.04.2025
Dnes má meniny 
Izidor
°C
16.03.2019 08:25

M. Kaliňák: Slovensko by malo jeden volebný obvod nahradiť ôsmimi


Michal Kaliňák


Systém jedného volebného obvodu, ktorý zaviedol ešte Vladimír Mečiar a ktorý mnohí politici kritizovali, by bolo načase zmeniť. Volebných obvodov by malo byť toľko, čo je samosprávnych krajov, teda osem. Myslí si to politológ a expert na samosprávu Michal Kaliňák.


"Vytvorenie toľkých obvodov, koľko je samosprávnych krajov, by bola obrovská príležitosť na to, aby strany začali do politiky prinášať úspešných lídrov z regiónov. Samosprávne kraje v súvislosti s tým umocnia lokálpatriotizmus a ich obyvatelia dostanú bezprostredný kontakt so zástupcami v parlamente," vysvetlil Kaliňák. Ľudia si podľa neho zaslúžia voliť v krajoch, lebo tam sa poznajú a vedia, že správny výber je dôležitým predpokladom úspechu.       

Kaliňák upozorňuje, že systém s jedným volebným obvodom začína robiť problémy. Podľa neho je jednou z príčin tzv. neštandardných strán, ktoré pre úspech nepotrebujú etablovanie na celom území štátu. "Jeden volebný obvod je o centrálach a nie o regiónoch," zdôraznil Kaliňák a poukázal na okolité štáty, ktoré majú viaceré obvody. "Maďarsko má 106 jednomandátových volebných obvodov, Česká republika 14 volebných obvodov, Poľsko 41. Svojím spôsobom sme unikát - smutný unikát," vymenoval politológ.       

Dodáva, že začiatkom milénia Slovensko výrazne zreformovalo systém verejnej správy. "Štát presunul časť moci, ale aj zodpovednosti a kontroly na mestá a obce. K tomu ešte zriadil osem vyšších územných celkov, ktoré odobrali ďalšie centrálne kompetencie. Napriek tomu viac ako dvadsať rokov žijeme vo výrazne decentralizovanej krajine so silným vplyvom straníckych centrál," upozornil s tým, že členovia Národnej rady SR sa postupne odcudzili svojmu prirodzenému regiónu.

Kaliňák tiež poukazuje na to, že každé volebné obdobie majú v NR SR výrazné zastúpenie poslanci z Bratislavského kraja, ktorý patrí k tým menším vyšším územným celkom. "Bratislavská presilovka je dlhodobá a výrazná. Dokazuje to aj výrazný vplyv straníckych centrál na zostavovanie kandidačných listín a poradie uchádzačov o parlamentné kreslo na 150-miestnom volebnom hárku. Tak sa voličom nanútia aj takí kandidáti, ktorých vôbec nepoznajú, a čo je horšie, strany sa dlhodobo izolujú od bezprostredných kontaktov a priameho prepojenia na okresy," uviedol s tým, že ľudia si zaslúžia parlament regiónov.       

Ministerstvo vnútra, ktoré má na starosti oblasť volieb a referenda, sa v súčasnosti témou nezaoberá. "Táto téma bola otvorená v roku 2014 v rámci diskusií k návrhu zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Nedošlo k zhode na žiadnej zmene ani len v rámci opozície," doplnil pre TASR tlačový odbor ministerstva.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.01.2017
MV SR plánuje zvýšiť príspevky pre dobrovoľné hasičské zbory obcí
Príspevky pre dobrovoľné hasičské zbory obcí by sa mali zvýšiť. Uvažuje o tom Ministerstvo vnútra (MV) SR, ktoré pripravuje novelu príslušnej vyhlášky.
viac
13.05.2019
Vznikla petícia za zrušenie jedného volebného obvodu pre voľby do NRSR
Slovensko potrebuje toľko volebných obvodov, koľko má krajov. Zmenu možno priniesť len z regiónov a ľuďmi, ktorí majú skúsenosti s komunálnou politikou a občianskou angažovanosťou.
viac
28.10.2021
ZMOS chystá petíciu za viac volebných obvodov na parlamentné voľby
Združenie miest a obcí Slovenska chystá veľkú petíciu, aby sa na Slovensku nahradil jeden volebný obvod pre parlamentné voľby viacerými volebnými obvodmi. Pre TASR to potvrdil ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS-u Michal Kaliňák.
viac
09.12.2023
ÚMS: Zmena volebného systému má zlepšiť zastúpenie regiónov v NR SR
Únia miest Slovenska navrhuje zmeniť volebný systém, v ktorom by zlepšil zastúpenie regiónov v Národnej rade (NR) SR. Návrh predstavilo ÚMS na stredajšej tlačovej konferencii.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa