Bez plastu si už život okolo nás ani nevieme predstaviť.
Z dosiaľ vyrobených 8,3 miliardy ton plastov sa v súčasnosti používa ešte približne 2,5 miliardy. Zo zvyšných 5,3 miliardy ton sa však len 9 percent podarilo recyklovať, 12 percent skončilo v spaľovniach a až 79 percent na skládkach alebo inak znečisťuje životné prostredie.
Vyplýva to zo štúdie Kalifornskej univerzity v Santa Barbare (USA), ktorú vedci nedávno publikovali v časopise Science Advances. Dopĺňame, že 8,3 miliardy ton by dokázalo takmer nepriedušne pokryť vyše päťdesiatkrát rozsiahlejšie územie ako je rozloha SR a táto tonáž zodpovedá hmotnosti približne miliardy dospelých slonov. Najkratšiu úžitkovú dobu preukázali obaly (približne rok), najdlhšiu plast používaný v strojárstve a stavebníctve.
Ak bude súčasný trend na Zemi pokračovať, v roku 2050 budeme konštatovať, že sa vyrobilo približne 34 miliárd ton plastov. Najvyššie percento (30 %) v súčasnosti recyklujú európske krajiny (podľa Eurostatu štáty EÚ 44 %), menej Čína (25 %) a USA (9 %). Cieľom krajín EÚ je recyklovať 50 percent ich komunálnych odpadov do roku 2020 a následne 70 percent do roku 2030.