Sobota 06.06.2020
Dnes má meniny 
Norbert
°C
08.06.2019 01:55

Ľudia v Čataji sa cez požičiavanie vecí vracajú ku svojim koreňom


Požičataj, zdroj: cataj.sk


V obci Čataj neďaleko Bratislavy sa rozbehol projekt dedinského požičiavania vecí a zdieľania zručností. V obci vznikol katalóg, ktorý bude slúžiť viacerým užívateľom.


Projekt „POŽIČATAJ - susedská výpomoc Čatajčanov“ by mal pomáhať ľuďom nadväzovať kontakty, utužovať vzťahy a podporovať lokálnu ekonomiku.

Obec Čataj je satelitom Bratislavy, rýchlo sa rozrastá a atmosféra obce sa vytráca v prospech anonymity. V minulosti sa tu každý poznal a vedel, od koho si požičať miešačku,  kde nájsť stolára, klampiara alebo iného remeselníka. Projekt „POŽIČATAJ – susedská výpomoc Čatajčanov“ má prinavrátiť komunitné cítenie medzi obyvateľov.

V Čataji preto vznikol systém požičiavania vecí a zdieľania zručností medzi obyvateľmi. Do jeho testovania sa zapojilo 11 domácností. POŽIČATAJ je založený na dôvere – vlastníctvo vecí totiž ostáva v rukách ich majiteľov. Funguje to jednoducho. Každá zapojená domácnosť má k dispozícii katalóg s fotografiami predmetov, zoznamom zručností a kontaktné údaje vlastníka. Ak napríklad neviete, čo robiť s množstvom opadaných jabĺk v záhrade, otvoríte katalóg a nájdete tam ponuku zapožičania sušičky ovocia.

Okrem vecí obsahuje katalóg aj zoznam služieb a zručností, ktoré poskytujú ľudia v Čataji. Ak dostanete chuť na preslávené čatajské praclíky, potrebujete postrážiť deti alebo hľadáte vodoinštalatéra, v katalógu nájdete inzeráty ľudí, ktorí sa tomu aktívne venujú. POŽIČATAJ tak podporuje lokálnu ekonomiku a prepája starousadlíkov s novousadlíkmi a mladších so staršími.

“POŽIČATAJ je skvelý nápad. Naša rodina sa zapojila hlavne z dôvodu ekologickosti a šetrenia finančných zdrojov. Nemám potrebu všetko vlastniť a hlavne to nemám ani kde uskladniť. Získať službu, tovar či pomoc s prácami okolo domácnosti je veľmi rýchle, jednoduché, lacné a hlavne ekologické. Možnosť lepšie sa zoznámiť so svojimi susedmi a získať tak aj nových priateľov je len pridanou hodnotou projektu.” hovorí Lenka Školkayová, Čatajčanka, ktorá sa do projektu aktívne zapája.

V rámci projektu vznikla aj skupina na Facebooku, ktorá slúži obyvateľom obce na požičiavanie, predaj a darovanie vecí alebo inzerovanie služieb. Cez skupinu sa už podarilo úspešne darovať šijací stroj, nábytok, okrasné dreviny či dokonca seno. Požičatajčania si vďaka nej pomohli aj pri odporúčaní zručných remeselníkov, vybavovaní reklamácie, výmene hokejových kartičiek alebo požičaní premietacieho plátna a prenosnej klietky pre zajace.

“V rámci nášho pôsobenia sme usporiadali prvý ročník Čatajských farmárskych trhov, kde sme zmapovali šikovných ľudí v obci. Čatajčanom sme tak predstavili domácich, ktorí vyrábajú úžasné kváskové výrobky, parené buchty a knedle, víno alebo poctivý med.” vysvetlila iniciátorka projektu Denisa Rášová, ktorá ho realizuje v rámci štúdia na Sokratovom inštitúte.

O Sokratovom inštitúte:

Sokratov inštitút je ročný praktický vzdelávací program pre študentov a absolventov univerzít. Jeho cieľom je príprava budúcich sociálnych lídrov, ktorí menia svoje obce a mestá. Preto je podmienkou absolvovania realizácia sokratovského projektu, ktorý prináša reálnu zmenu vo vybranej časti

Slovenska v rôznych oblastiach. Vo Vzdelávacom centre na Zaježovej a v tatranskej divočine učia študentov slovenskí aj zahraniční lektori. Študenti sú z rôznych regiónov Slovenska, rôznych študijných a profesijných zameraní, čo vytvára podmienky na vzájomné učenie sa. Témy workshopov sú napr. projektová logika, vízia a sebarozvoj, občianska angažovanosť, práca s médiami, alternatívne ekonomické systémy, účasť verejnosti v slovenskom právnom systéme, globálne vzdelávanie, medzikultúrna facilitácia či európska divočina. Viac na www.sokratovinstitut.sk

 

Autor: Denisa Rášová


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.01.2018
Vo Svidníku nainštalujú 12 nových monitorovacích kamier
Svidnícka samospráva sa v tomto roku intenzívnejšie zameria na znižovanie kriminality. Bezpečnosť na uliciach chce zabezpečiť rozšírením počtu monitorovacích kamier aj zriadením Miestnej občianskej poriadkovej služby.
viac
19.04.2018
Regióny získajú financie na rozvoj sociálnej infraštruktúry
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV SR) vyhlásilo výzvu na predkladanie projektových zámerov na podporu poskytovania nových a existujúcich sociálnych služieb a opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately v zariadeniach na komunitnej úrovni.
viac
24.07.2019
Garantovaná energetická služba pomôže župe zlepšiť energetickú efektívnosť
Zvýšenie hodnoty majetku, zníženie energetickej náročnosti budov a zníženie nákladov na vopred stanovenú hodnotu. To sú piliere Garantovanej energetickej služby (GES), ktorá má za úlohu ušetriť verejným inštitúciám nemalé financie, a to bez nutnosti investície vynaloženej na rekonštrukciu budov.
viac
21.08.2019
Národný projekt Podpora rozvoja a dostupnosti terénnej opatrovateľskej služby
Implementačná agentúra Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR zverejnila Oznámenie o možnosti predkladania žiadostí o zapojenie sa do národného projektu Podpora rozvoja a dostupnosti terénnej opatrovateľskej služby.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.83 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %