Diviak lesný (Sus scrofa).
Ľudia sa v zime nemusia báť napadnutia zverou. Zvieratá človeka spozorujú skôr a unikajú bez toho, aby o tom človek mnohokrát vedel. Povedala to hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová.
Neodporúča však, aby ľudia navštevovali lokality, kde sú kŕmne zariadenia, pretože zver sa vyruší, vystresuje a zbytočne tak stráca energiu.
Zver sa počas zimných mesiacov často združuje vo väčších či menších čriedach. Ide najmä o jeleniu, danieliu, srnčiu, kamzičiu a diviačiu zver. Podľa Debnárovej sa zdržujú prevažne na slnečných stráňach, kde majú prehľad o predátoroch, majú tam pokoj a dostatok prirodzenej potravy, ako sú napríklad bukvice či žalude. Srnčia zver vyhľadáva v zime otvorenú poľnohospodársku krajinu, najmä oziminy. „Snažia sa v čo najväčšej možnej miere šetriť energiu,” podotkla Debnárová.
Pokračuje, že medvede v zime zaľahnú na pravý zimný spánok. Môže sa však stať, že počas teplej zimy sa budia a vyliezajú z úkrytov. Vlky sú vo svorkách a vyhľadávajú najmä diviačiu a jeleniu zver, ktorú lovia. „Počas vysokej snehovej pokrývky poľovníci často nachádzajú strhnutú zver vlkmi, najmä v blízkosti kŕmnych zariadení, kde sa táto zver zdržuje. Môžu narobiť značné škody na poľovnej zveri,” uviedla hovorkyňa.
K nebezpečným stretom zvierat a ľudí môže podľa Debnárovej dôjsť v jarných a letných mesiacoch, keď sú odchovávané mláďatá. Nebezpečnými sú medvedice alebo diviačice, a to v prípadoch, keď sa človek nevedomky priblíži na vzdialenosť 20 a menej metrov.