Sobota 31.10.2020
Dnes má meniny 
Aurélia
°C
18.09.2020 11:15

Poľovníci by mali dodržiavať zákony pri pohybe psov v prírode


Ilustračná snímka.


Poľovníci by mali dodržiavať platné zákony pri pohybe psov vo voľnej prírode. Majitelia by zas mali rešpektovať zákonné práva poľovníkov, rešpektovať ochranu prírody a životného prostredia.


Vyzývajú ich na to Kynologická rada Slovenskej poľovníckej komory (SPK) a Slovenského poľovníckeho zväzu (SPZ) a prezídiá SPK a SPZ v súvislosti s prípadmi postrelenia alebo zastrelenia psov v poľovných revíroch.       

„Apelujeme na všetkých poľovníkov, aby pri posudzovaní pohybu psov v prírode neprevládali emócie nad zdravým rozumom a uváženým posúdením celej situácie a nájdením správneho, zákonného, ale hlavne rozumného riešenia,“ uvádza poľovnícka kynológia spolu s poľovníckymi prezídiami. Dištancujú sa tiež od správania a činov poľovníkov, ktorí porušia zákony vo vzťahu k pohybu psov vo voľnej prírode.       

Poľovnícki kynológovia hovoria, že neovládateľný pes v prírode spôsobuje divej zveri stres. Práve on môže byť príčinou vysokých strát zveri. Pripomínajú preto, že zákon o veterinárnej starostlivosti ukladá majiteľom povinnosť zabrániť úniku zvieraťa.      

Vzájomné rešpektovanie práv a povinností, dostatok tolerancie zo strany poľovníkov aj majiteľov môže zabrániť konfliktom, dodávajú poľovnícki kynológovia.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.04.2017
Do súťaže Zelený objektív sa zapojilo 300 chlapcov a dievčat
Už 16. ročník výstavy s názvom Zelený objektív sa uskutoční v najbližších dňoch v Lesníckom a drevárskom múzeu (LDM) vo Zvolene. Tak ako každý rok aj teraz je súčasťou aktivít zameraných na Apríl – mesiac lesov.
viac
16.03.2018
Zviera sa už nemá považovať za vec, psy sa majú povinne čipovať
Zviera sa už viac nemá na Slovensku považovať za vec. Zaviesť sa tiež majú opatrenia proti množiteľom, povinné čipovanie psov i opatrenia proti týraniu zvierat. Novinky prináša novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorú v utorok parlament posunul do druhého čítania.
viac
06.11.2018
Turisti sa možno v chránených územiach budú môcť pohybovať aj mimo značiek
Turisti sa možno na vyhradených miestach v chránených územiach budú môcť pohybovať aj mimo vyznačeného chodníka. Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložil envirorezort.
viac
11.06.2019
Ústavnoprávny výbor odobril spôsob sčítania obyvateľstva v roku 2021
Blížiace sa sčítanie obyvateľov, domov a bytov na Slovensku bude Štatistický úrad (ŠÚ) SR realizovať v období od 1. júna 2020 do 31. marca 2021. Integrované sčítanie má znížiť administratívu a spresniť údaje.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.88 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.28 %