Piatok 21.02.2020
Dnes má meniny 
Eleonóra
°C
15.02.2020 07:30

Lučenec plánuje rozširovať smart prvky v doprave a ďalších oblastiach


Ilustračná snímka: (tasr).


Rozširovanie takzvaných smart prvkov je jedným z aktuálnych zámerov samosprávy Lučenca pre najbližšie obdobie. Podľa slov primátorky Alexandry Pivkovej sa mienia zamerať napríklad na oblasť dopravy či služieb obyvateľom.


„V dohľadnej dobe nás čaká spustenie projektu bikesharing, teda zdieľanie bicyklov. Pracujeme na rozšírení wi-fi na Námestí republiky, Kubínyiho námestí a na sídlisku Rúbanisko II. Myslíme aj na ťažko zdravotne postihnuté osoby a práve tu rozbiehame projekt Deafcom a Transkript, zameraný na služby zabezpečujúce online prepis a tlmočenie pre osoby so sluchovým postihnutím,“ konkretizovala Pivková.      

Jednou z najväčších úloh v oblasti smart riešení v nasledujúcom období bude podľa nej rekonštrukcia verejného osvetlenia, ktoré má byť základnou infraštruktúrou pre rozvoj smart city. Ako primátorka povedala na jednom z posledných zasadnutí mestského zastupiteľstva, chceli by v ňom aj smart prvky.      

„Riešili by nielen úsporné svietenie, ale vedeli by sme regulovať dopravu, zisťovať kvalitu ovzdušia a iné parametre či cez mobilnú sieť upozorňovať na zaujímavosti a kultúrne podujatia v meste,“ načrtla Pivková.      

V súčasnosti využíva Lučenec smart riešenia napríklad v materských a základných školách, ale aj vo svojej synagóge, kde je návštevníkom k dispozícii interaktívna informačná tabuľa s možnosťou 3D prehliadky a postupným sprístupňovaním rôznych jazykových mutácií lektorského výkladu.      

Ďalšie smart prvky mesto implementovalo v oblasti dopravy a hromadnej prepravy osôb či v odpadovom hospodárstve vo forme senzorov, ktoré signalizujú mieru naplnenia polopodzemných kontajnerov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.11.2016
Verejné osvetlenie má v budúcnosti vodičom pomáhať aj pri parkovaní
Pomáhať pri parkovaní, monitorovať ovzdušie či dopravné zápchy. Aj takéto funkcie má poskytovať okrem svietenia v budúcnosti verejné osvetlenie v Bratislave. Hlavné mesto plánuje vymeniť zastarané a často aj technicky nevyhovujúce lampy za inteligentné svetelné body.
viac
30.10.2017
Projekt Smart City už prináša v Nitre výsledky
Nitra chce v projekte Smart City patriť k lídrom na Slovensku. Ako moderné mesto chce šetriť zdroje, produkovať minimum emisií, investovať do ľudských zdrojov a doplnení siete infraštruktúry s tým, že bude ešte viac využívať moderné technológie a riešenia.
viac
13.01.2018
Snina bude aj v tomto roku rekonštruovať osvetlenie
Sninská samospráva bude aj v tomto roku investovať do rekonštrukcie osvetlenia v meste. Týkať sa má ulíc Vihorlatská a Budovateľská. Zákazku bude realizovať spoločnosť Verejnoprospešné služby Snina.
viac
31.10.2018
Skutočné Smart riešenia v praxi
O riešeniach Smart sa na Slovensku pomerne intenzívne diskutuje. Združenie miest a obcí Slovenska začína so šnúrou podujatí, na ktorých budú starostovia a primátori z krajín V-4 prezentovať predstaviteľom slovenských miest a obcí úspešné Smart riešenia, ktoré sa u nich osvedčili.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.86 %