Piatok 19.04.2024
Dnes má meniny 
Jela
°C
04.03.2024 01:05

KSK pripravuje výstavbu mosta za Mokrancami, odhad ceny je vyše 600-tis. eur


Ilustračná snímka: Teraz.sk


Košický samosprávny kraj (KSK) pripravuje výstavbu nového mosta za obcou Mokrance na ceste III. triedy v okrese Košice-okolie. Na dodávateľa vyhlásil verejné obstarávanie s predpokladanou hodnotou zhruba 604-tis. eur.


Most cez potok Čečanka za Mokrancami je aktuálne zbúraný a úsek uzavretý. "V rámci pripravovanej rekonštrukcie plánujeme výstavbu kompletne nového mosta vrátane základov a spodnej stavby. Na tieto nové základy budú položené nové nosníky, vybudovaný bude nový mostný zvršok a vozovka mosta a realizované budú aj úpravy jeho okolia," uviedlo pre TASR komunikačno-marketingové oddelenie Úradu KSK. Práce budú financované z krajského rozpočtu.         

Správa ciest KSK začala už v roku 2022 rekonštrukciu tohto mosta, keď boli realizované búracie práce. "Podľa pôvodnej projektovej dokumentácie sa mala realizovať rekonštrukcia spodnej stavby mosta, vymenená mala byť nosná konštrukcia, vybudovaný nový mostný zvršok a opravená cesta vrátane jej okolia a vtoku potoka. Po odstránení nosnej konštrukcie však bolo zistené, že stav mosta nezodpovedá stavu v projektovej dokumentácii," informoval kraj. Podľa zistení základy mosta obsahovali nedostatočné množstvo cementu, betón bol nedostatočne hutnený alebo obsahoval veľké kusy lomového kameňa, prípadne na niektorých miestach úplne chýbal.         

Na takéto základy mosta nebolo možné položiť nové nosníky. "Išlo o pochybenia, ku ktorým došlo počas výstavby mosta v minulosti, a boli zistené až po odbúraní nosnej konštrukcie. Statik preto odporučil odstrániť aj celú spodnú stavbu a na jej mieste vybudovať novú," skonštatoval Úrad KSK.         

Krajská správa ciest tak musela zrušiť zmluvu so zhotoviteľom, prepracovať projektovú dokumentáciu a nájsť ďalšie finančné prostriedky potrebné na dodatočné práce. Okrem toho bol realizovaný inžinierskogeologický prieskum a navrhnuté nové zakladanie mosta.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.05.2016
Národný futbalový štadión by mali začať stavať v priebehu nasledujúcich týždňov
Výstavba Národného futbalového štadióna (NFŠ) v Bratislave by sa mala začať v priebehu nasledujúcich týždňov. Predpokladá to Peter Borák zo spoločnosti KPMG, ktorá v rámci tohto projektu poskytuje ministerstvu školstva poradenstvo.
viac
06.05.2021
Košický kraj začal s rekonštrukciou mosta za obcou Kluknava na Spiši
Most nad železničnou traťou Košice – Žilina za obcou Kluknava postavený v roku 1958 sa dočkal opravy. Košický samosprávny kraj začiatkom mája rozbehol jeho rekonštrukciu. Most bol dlhodobo v zlom stave, v betónových oporách sa nachádzali trhliny a hydroizolácia už bola nefunkčná.
viac
21.07.2022
Rekonštrukcia mosta v Gelnici ide podľa harmonogramu, rokujú o zvýšení ceny
Práce na rekonštrukcii takzvaného horného mosta cez rieku Hnilec v Gelnici pokračujú podľa harmonogramu.
viac
29.12.2022
Zrekonštruovaný most v Sečovciach už slúži motoristom
Košický samosprávny kraj (KSK) po siedmich mesiacoch ukončil v Sečovciach komplexnú rekonštrukciu mosta cez miestny potok Trnávka na Širokej ulici. Pre motoristov aj peších je otvorený od 22. decembra. Informoval o tom v stredu hovorca KSK Michal Hudák.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %