Utorok 09.08.2022
Dnes má meniny 
Ľubomíra
°C
11.09.2021 02:05

KSK daruje Svätému Otcovi špeciálny kalich s paténou


Dar pre pápeža Františka od Košického samosprávneho kraja s autorom daru, umeleckým šperkárom Marekom Husovským. Košický samosprávny kraj daruje Svätému Otcovi špeciálny kalich s paténou. FOTO TASR – František Iván


Kalich s paténou daruje pápežovi Františkovi za svojich obyvateľov Košický samosprávny kraj (KSK). Tieto liturgické predmety majú symbolizovať vďačnosť za blahorečenie Anny Kolesárovej. Informovalo o tom vedenie KSK na piatkovej tlačovej konferencii.


„Aj napriek tomu, že pápež je mimoriadne skromný človek, chceme ho obdarovať niečím špeciálnym, čo mu bude v Ríme pripomínať Košický kraj. Darujeme mu preto kalich s paténou, ktorých každá časť je symbolická. Odkazuje na blahorečenú Anku Kolesárovú, ktorá sa narodila na Zemplíne a v roku 1944 zomrela mučeníckou smrťou. Týmto darom chceme Svätému Otcovi poďakovať za jej blahorečenie na mieste, ktoré aj sám navštívi,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.       

Pozlátený strieborný kalich je vysoký 33 centimetrov, čo vyjadruje vek, ktorého sa dožil Ježiš Kristus. Je koncipovaný do tvaru kytice z 53 sedmokrások. Symbolizujú cnosti ako čistotu, vernosť, úctu, úprimnosť a vnútornú krásu. Trnka poznamenal, že tieto kvety rastú v celom KSK, ako aj vo Vysokej nad Uhom, kde žila blahoslavená Anka Kolesárová. Iba tri kvety na kalichu sú zo zlata, sú symbolom troch Zdravasov, ktoré sa mladí modlievajú pri putovaní do jej rodiska a k jej hrobu. Paténa má priemer 16 centimetrov, čo predstavuje vek, ktorého sa dožila. Obopína ho venček z kvetov.       

Dar vytvoril umelecký šperkár Marek Husovský, ktorý v roku 2018 vyhotovil aj hlavný relikviár blahoslavenej. Jeho motívom boli rovnako sedmokrásky. „Vyhotovenie kalicha s paténou mi trvalo desať týždňov. Sú výnimočné v tom, že sú liturgické, čo znamená, že pápež ich kedykoľvek môže pri slávení liturgie použiť,“ povedal s tým, že pri výrobe používal techniku ohýbania kovu v ohni.       

Súčasťou daru bude aj darovacia listina v slovenčine, angličtine aj španielčine, čo je materinským jazykom Svätého Otca.       

Pápež v rámci niekoľkodňovej návštevy Slovenska príde do Košíc v utorok (14. 9.). Zastaví sa na Luníku IX, kde pozdraví marginalizované komunity. Neskôr sa presunie na štadión Lokomotívy, kde sa prihovorí mladým ľuďom.   

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.09.2021
Na omšu pápeža je v Šaštíne zaregistrovaných 30-tis. pútnikov
Na svätú omšu pápeža Františka, ktorú bude sláviť 15. septembra v Šaštíne, je zatiaľ prihlásených približne 30.000 pútnikov. Informoval o tom koordinátor prípravy pre Bratislavskú arcidiecézu Tibor Hajdu na stretnutí s novinármi.
viac
06.09.2021
Príchod pápeža bude v nedeľu sprevádzaný zvonením zvonov
V nedeľu 12. septembra o 15.30 h sa na 12 minút rozoznejú zvony katolíckych kostolov na Slovensku, aby veriacich pozvali k modlitbe za pápeža Františka, ktorý v tom čase pricestuje na pastoračnú návštevu Slovenska.
viac
10.09.2021
Staré Mesto dočasne zatvorí Grassalkovichovu záhradu i všetky ZŠ
Na návštevu pápeža Františka, ktorý pricestuje na Slovensko, sa pripravuje aj bratislavské Staré Mesto. Mestská časť zatvorí Grassalkovichovu (Prezidentskú) záhradu, zatvorené budú aj všetky jej základné školy spolu s niektorými materskými školami.
viac
13.09.2021
Pápež: Dejiny Slovenska pozývajú, aby bolo posolstvom pokoja v srdci Európy
Slovensko sa ako krajina v srdci Európy dokázalo napriek mnohým skúškam pokojným spôsobom integrovať a odlíšiť. Jeho dejiny pozývajú k tomu, aby bolo posolstvom pokoja v srdci Európy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %