Piatok 29.05.2020
Dnes má meniny 
Vilma
°C
29.03.2020 02:15

K horárni Krasňany vedie nová a bezpečnejšia cesta


Snímka zdroj: (facebook).


K horárni Krasňany vedenie nová cesta. Mestské lesy v Bratislave totiž vybudovali paralelnú lesnú cestu cez areál bývalých muničných skladov. K horárni sa tak bude môcť verejnosť dostať komfortnejšou a bezpečnejšou cestou. Hlavné mesto o tom informuje na sociálnej sieti.


„Dostať sa k obľúbenému rekreačnému areálu na konci Peknej cesty bolo najmä cez voľné dni náročné. Na úzkej asfaltovej ceste sa naraz tlačilo veľa áut a spolu s nimi aj cyklisti, chodci, často rodiny s malými deťmi a kočíkmi,” priblížila bratislavská samospráva dôvod, prečo Mestské lesy v Bratislave vybudovali paralelnú lesnú cestu cez areál bývalých muničných skladov.      

Nová cesta vznikla obnovením starého konského úvozu používaného ešte pred druhou svetovou vojnou a jej povrch tvorí najjemnejší makadam, vhodný aj pre kočíky či bicykle. „Cesta je určená pre peších obojsmerne a pre cyklistov v smere hore. Časť cesty lemuje ručne a tradičným štýlom robený suchý múrik z kameňov, ktorý predstavuje ideálne prostredie pre jašterice aj lesné jahody,” priblížilo mesto. Cyklistom odporúča na cestu smerom dole používať asfaltovú cestu, kde je však znížená rýchlosť na maximálne 30 kilometrov za hodinu a vyznačený zákaz parkovania pre autá z dôvodu bezpečnosti.      

Mestským lesom v Bratislave sa zároveň podarilo zachovať cenné klenbové pivnice bývalej horárne mestských lesov. Tie budú po rekonštrukcii využité pre verejnosť. „V samotnom areáli muničných skladov muselo byť zbúraných niekoľko budov v havarijnom stave, odvezené tony stavebného odpadu a roky nahromadených smetí,” podotkla samospráva. Momentálne je sprístupnená len časť areálu muničných skladov, kadiaľ vedie nová cesta, a zvyšný priestor priebežne čistia pracovníci mestských lesov, postupne však aj ten bude otvorený. Mestské lesy v Bratislave chcú, aby celý priestor slúžil ako plnohodnotný prírodný areál.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.10.2016
Prvý domček na strome s možnosťou prenocovania nájdete pod Kačínom
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal v stredu (5. 10.) slávnostne otvoril domček na strome v bratislavských mestských lesoch, v ktorom sa bude možné aj ubytovať. Domček na strome (Tree house) je prvý nielen v Bratislave, ale aj na Slovensku, ktorý ponúka takúto možnosť.
viac
03.08.2018
Mestské lesy v Bratislave ponúkajú relaxačný pobyt v novozriadenom apidomčeku
Obľúbená rekreačná lokalita Bratislavčanov, ktorou je bratislavský lesopark, je od začiatku jari bohatšia o ďalšiu atrakciu.
viac
04.03.2019
Mestské lesy navrhujú rozdeliť do troch zón
Mestské lesy v Bratislave navrhujú rozdeliť do troch zón. Má ísť o zónu intenzívnej rekreácie, zónu rekreácie, ochrany prírody i lesného hospodárstva a zónu pokoja a ochrany prírody i rekreácie.
viac
11.03.2020
Na Železnej studničke narátali ochranári 18 netopierov
Na Železnej studničke v Bratislave narátali ochranári 18 netopierov. Tohtoročná zima sa odzrkadlila na rodovom aj druhovom zložení netopierov. Uviedol to Michal Noga z mimovládnej organizácie Saola - ochrana prírody.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %