Na snímke konský vozový sprievod v rámci 56. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu Jánošikove dni v Terchovej 5. augusta 2018. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni v Terchovej navštívilo počas prvých piatich augustových dní 82.000 ľudí, čo je prekonanie doterajšieho diváckeho rekordu „terchovského štátneho sviatku“. Do Terchovej v rokoch 2004 a 2009 prišlo 75.000 ľudí. TASR o tom informoval šéfdramaturg festivalu
Doplnil, že dôvodom prekonania rekordu môže byť podľa organizátorov priaznivé počasie i rozšírenie festivalového programu. "V stredu prvého augusta sme prvýkrát v histórii otvorili Jánošíkove dni v rodnej osade legendárneho slovenského zbojníckeho kapitána Jánošovia," vysvetlil Cabadaj.
Hlavným motívom 56. ročníka Jánošíkových dní bolo slovo legenda. "Tohtoročné Jánošíkove dni boli v znamení 330. výročia narodenia patróna Juraja Jánošíka, čomu zodpovedal aj celkový dramaturgický profil. Počas festivalu sa na siedmich pódiách v Terchovej predstavilo takmer 1350 účinkujúcich zo Slovenska, Chorvátska, Česka, Poľska a Ukrajiny," podotkol Cabadaj.
Súčasťou programu bola výstava Martina Benku pri príležitosti 130. výročia jeho narodenia, prezentácia ľudových remesiel, divadelné predstavenie Perinbaba v naštudovaní Terchovského národného divadla, "nový cirkus" Younak, premietanie filmov, nočné hranie či folklórstroj a ďalšie sprievodné akcie.
Osobitným výročím bolo polstoročie erbového programu - konského vozového sprievodu. "Oficiálne mal premiéru 18. augusta 1968 počas šiesteho ročníka Jánošíkových dní. Divácky atraktívny konský vozový sprievod s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch je odvtedy neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa medzinárodného festivalu. Jeho výročie dôstojne zarezonovalo v rámci výstavy A veru pošibaj koníčka ve voze... či predstavenia knihy Rok koňa fotografa Pavla Ďurča a publicistu Igora Váleka," dodal Cabadaj.
Hlavným organizátorom medzinárodného folklórneho festivalu je obec Terchová, spoluorganizátormi sú Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) a Krajské kultúrne stredisko v Žiline s finančným prispením Fondu na podporu umenia.