Na snímke dočasne poverený minister životného prostredia SR Ján Budaj. Snímka zdroj: (tasr).
Zálohovanie nápojových obalov sa neustále vyvíja. Správca zálohového systému priebežne vylaďuje procesy, aby systém fungoval pre zákazníka pohodlne, motivačne a bez problémov.
V rozhovore to uviedol dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj.
"O úspešnosti zálohového systému svedčí nielen neustále narastajúci počet odberných miest a následne vrátených obalov, ale aj to, že o skúsenosti slovenského Správcu zálohového systému a s ním aj o skúsenosti Ministerstva životného prostredia SR prejavujú záujem aj okolité krajiny," povedal Budaj.
Poukazuje, že plastové fľaše nekončia v mestách v kríkoch či pohodené pod lavičkami, zmizli aj z lesov, brehov riek, prírodných pláží či Vysokých Tatier. "Po tohtoročnom septembrovom čistení dobrovoľníci hlásili oveľa menej odpadu vo forme plastových fliaš," poznamenal šéf envirorezortu.
V nedeľu uplynul rok od spustenia zálohovania nápojových obalov. Zálohujú sa všetky jednorazové obaly na nápoje z plastu a kovu s objemom od 0,1 do troch litrov. Výnimku tvoria obaly od mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu. Cieľom zálohovania je dosiahnuť 90-percentnú návratnosť predaných nápojových obalov do roku 2025, recyklovať ich a využiť pri výrobe nových plastových fliaš a plechoviek.