Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
02.01.2023 02:25

J. Budaj: Zálohovanie nápojových obalov sa neustále vyvíja


Na snímke dočasne poverený minister životného prostredia SR Ján Budaj. Snímka zdroj: (tasr).


Zálohovanie nápojových obalov sa neustále vyvíja. Správca zálohového systému priebežne vylaďuje procesy, aby systém fungoval pre zákazníka pohodlne, motivačne a bez problémov.


V rozhovore to uviedol dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj.

"O úspešnosti zálohového systému svedčí nielen neustále narastajúci počet odberných miest a následne vrátených obalov, ale aj to, že o skúsenosti slovenského Správcu zálohového systému a s ním aj o skúsenosti Ministerstva životného prostredia SR prejavujú záujem aj okolité krajiny," povedal Budaj.

Poukazuje, že plastové fľaše nekončia v mestách v kríkoch či pohodené pod lavičkami, zmizli aj z lesov, brehov riek, prírodných pláží či Vysokých Tatier. "Po tohtoročnom septembrovom čistení dobrovoľníci hlásili oveľa menej odpadu vo forme plastových fliaš," poznamenal šéf envirorezortu.

V nedeľu uplynul rok od spustenia zálohovania nápojových obalov. Zálohujú sa všetky jednorazové obaly na nápoje z plastu a kovu s objemom od 0,1 do troch litrov. Výnimku tvoria obaly od mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu. Cieľom zálohovania je dosiahnuť 90-percentnú návratnosť predaných nápojových obalov do roku 2025, recyklovať ich a využiť pri výrobe nových plastových fliaš a plechoviek.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.05.2020
PET fľaše by sa mohli zálohovať už v roku 2022
Zavedenie zálohovania jednorazových obalov by sa malo spustiť podľa pôvodného plánu v roku 2022. Zálohovanie sa odložilo na rok 2023 pre pandémiu koronavírusu.
viac
20.01.2022
Od spustenia zálohovania sa zatiaľ vyzbieralo vyše 10 000 obalov
Od spustenia zálohovania sa zatiaľ vyzbieralo viac ako 10 000 nápojových obalov. Uviedla to riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému Lucia Morvai. Zálohovanie nápojových fliaš a plechoviek sa podľa nej sľubne rozbieha.
viac
12.11.2022
Na Slovensku sa vyzbieralo vyše 692 miliónov zálohovaných obalov
K piatku 11. novembra 2022 sa na Slovensku vyzbieralo vyše 692 miliónov kusov zálohovaných PET fliaš a plechoviek. Správca zálohovania o tom informuje na sociálnej sieti.
viac
09.01.2023
Výzvou v tomto roku bude aj dokončenie zonácií v národných parkoch
Výzvou v tomto roku bude podľa dočasne povereného ministra životného prostredia SR Jána Budaja aj dokončenie zonácií vo zvyšných národných parkoch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %