Piatok 19.07.2024
Dnes má meniny 
Dušana
°C
04.01.2019 10:50

J. Richter: V roku 2019 budeme riešiť 13. dôchodok aj príspevok na opatrovanie


Minister práce, sociálnych vecí a rodiny práce Ján Richter. Snímka (tasr)


Legislatívne plány rezortu práce na rok 2019 zahŕňajú napríklad zavedenie dvojnásobného vianočného príspevku pre dôchodcov, 13. dôchodok, alebo aj zvýšenie príspevku na opatrovanie. Priblížil to minister práce Ján Richter (Smer-SD).


"Ideme v budúcom roku riešiť otázku a zavedenie dvojnásobného vianočného príspevku pre dôchodcov. Ak teraz bolo maximum 100 eur, ideme na 200 eur na maximum," skonštatoval s tým, že zároveň chce pracovať aj na podmienkach, aby sa postupne mohol zaviesť takzvaný 13. dôchodok.       

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR plánuje tiež predĺženie obdobia poberania materskej dávky, alebo "razantné zvýšenie rodičovského príspevku". Rezort sa podľa Richtera prikláňa k obom riešeniam, reálne však bude podľa neho možné dosiahnuť len jednu z týchto možností.       

Štát by mal na seba podľa ministra práce tiež prebrať zodpovednosť za osobu, ktorá neplatí výživné. Zvýšiť sa má aj príspevok na opatrovanie. "Je nevyhnutné sa dostať na úroveň, aby opatrovateľka mala príjem vo výške čistého príjmu minimálnej mzdy. Takej minimálnej mzdy, ktorá je aktuálna pre ten kalendárny rok," avizoval Richter.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.07.2016
Poskytovanie príspevku starostovi na dôchodkové doplnkové sporenie
Jednou z často kladených otázok je, či obec ako zamestnávateľ môže prispievať aj starostovi či primátorovi na dôchodkové doplnkové sporenie.
viac
01.07.2019
J. Richter: Vláda chce zaviesť nový príspevok na ošetrovanie
Vláda plánuje zaviesť nový príspevok na ošetrovanie. Na tri mesiace by ho mohol poberať jeden z rodičov, resp. členov rodiny, ktorý bude musieť ostať doma s chorým.
viac
16.12.2023
Radnica opäť odovzdá vianočný príspevok vybraným rodinám
Prievidzská radnica opäť podporí rodiny, ktoré majú zverené deti do náhradnej alebo pestúnskej starostlivosti. Finančný príspevok dostane tento rok 36 rodín. Informovala o tom hovorkyňa mesta Zuzana Krajčiová.
viac
14.05.2024
V decembri vyplatia plnohodnotný 13. dôchodok, najmenší bude 300 eur
Poberatelia dôchodkových dávok dostanú tento rok v decembri nový plnohodnotný 13. dôchodok vo vyššej sume ako v minulosti. Výška bude závisieť od druhu poberaného dôchodku, garantovaná minimálna suma je 300 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %